Žiadnu domácnosť príležitostne neobíde nečakaný výdavok, najmä v podobe pokazeného elektrického spotrebiča, prípadne kotla na vykurovanie. Situácia prekvapí obzvlášť v prípade, že ste si nestihli vytvoriť finančnú rezervu, ktorou by ste dokázali pokryť tento výdavok. No daný spotrebič potrebujete k bežnému životu tak či tak, preto nie je iná možnosť, ako ho kúpiť. Tu existujú dve základné možnosti financovania – spotrebný úver a kúpa na splátky. Práve v tomto článku sa dozviete, čo je výhodnejšie.

empty-wallet

Tak ako to už nadpis uvádza, rozhodne bezúčelová pôžička, ktorá je okrem miery jej preplatenia výhodnejšia aj z iného pohľadu. Zatiaľ čo pri kúpe na splátky potrebujete peniaze na prvú zvýšenú splátku, ktorá je vyžadovaná v drvivej väčšine prípadov, bezúčelovým úverom dokážete kryť kupovanú vec kompletne. Teda v podstate nepotrebujete žiadne svoje peniaze. Len na pravidelné splácanie mesačnej splátky.

O finančnej výhodnosti všetkých finančných produktov typu pôžičiek hovorí najmä ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Ak si prečítate detailne podmienky zmlúv pri kúpe na splátky, uvedené zvyčajne drobným písmom, takmer s istotu sa RPMN bude pohybovať minimálne na úrovni 18 – 20%. Tak sú nastavené podmienky aktuálneho trhu. Ak si beriete bezúčelovú pôžičku z banky, RPMN bude zásadne nižšia.

Nechali sme si vyhotoviť návrh Dobrej pôžičky v Poštovej banke

Napríklad najdostupnejší bezúčelový úverový produkt Dobrá pôžička od Poštovej banky, prináša naozaj výhodnú možnosť, ako kryť náhlu potrebu financií práve na kúpu vybavenia domácnosti. Je poskytovaná v sumách od 300 až do 30 000 € so splatnosťou 1 až 8 rokov. My sme si za vás nechali vyhotoviť vzorovú ponuku. Na Pošte sme zažiadali o návrh Dobrej pôžičky v sume 1 500 € so splatnosťou 5 rokov. Mesačná splátka bola v návrhu vypočítaná na 31 € a uvedená RPMN na úrovni  7,61%. Čo je v porovnaní s ponukami kúpy na splátky naozaj obrovský rozdiel. Z neho jasne vyplýva, že oveľa viac sa vám oplatí využiť bezúčelovú pôžičku, trebárs priamo na Pošte.