Ak bývate na byte, určite je pre vás najhorším obdobím práve máj, kedy majiteľom bytov prichádza domov výpis ročného vyúčtovania nájomného. Viacčlenné mladé rodiny sa musia popasovať nielen s vysokými splátkami za hypotéku, ale aj s vysokými výdavkami na energie.

Ak ale chcete patriť k šetrnejším vlastníkom bytu, čo musíte urobiť, aby ste sa nimi stali?

dompeniaze

Šetrite vodu

Extrémne horúčavy a minimum zrážok sa tento rok odzrkadlilo aj na množstve vody. Viaceré zdroje pitnej vody vysychajú a práve preto by ste sa mali zamyslieť nad tým, ako ušetriť tento životne dôležitý zdroj, bez ktorého by sme neprežili.

Začnite napríklad tým, že sa namiesto sprchovania budete kúpať. Uvidíte, že aj toto sa odzrkadlí v podobe nižších cien za vodu a všimnete si to hneď, ako vám príde dlhoočakávané ročné vyúčtovanie nájomného.

Šetriť vodou dokážete aj vtedy, ak nebudete umývať riady pod tečúcou vodou, ale drez si napustíte a v tejto vode poumývate všetky riady. Okrem tohto skúste aj šetrné duálne splachovanie na WC.

Nevetrajte, keď máte zapnuté kúrenie

V zimných mesiacoch sa kúreniu nevyhnete, no ak kúrite, nemali by ste vetrať. Vždy, keď plánujete vyvetrať celý byt (odporúčame nárazové párminútové vetranie), vypnite kúrenie, alebo ho znížte na minimum. Ak budete mať naplno pustené kúrenie a zároveň budete mať pootvárané okná, teplý vzduch vám unikne von a kúrenie bude úplne zbytočné. Takéto „vetranie“ vám neschváli nikto a dokonca vám ho nebude odporúčať ani správa bytového domu, ktorá spravuje práve váš panelákový dom.

V zimných mesiacoch vám neodporúčame veľa kúriť, ak sa v danej miestnosti nenachádzate, resp. ste mimo bytu. Prekúrené priestory nie sú vhodné pre alergikov a tých, ktorí majú problémy s vysychaním nosových slizníc.

Ak chcete byť šetrnejším vlastníkom bytu, neprekurujte domácnosť, vetrajte len pri vypnutom kúrení a šetrite vodou pri splachovaní WC, umývaní riadov a sprchovaní.