Drevené profily sa vo väčšine prípadov dodávajú po vysušení v surovom stave. Je však dôležité ich pred samotnou montážou ešte chemicky ošetriť. Náter má estetický, ale aj praktický význam. Existuje však mnoho druhov takýchto náterov, preto vám poradíme, ako sa v nich ľahko zorientovať.

Chemické ošetrenie dreva je dôležité, pretože chráni samotné drevo pred škodcami, predlžuje jeho životnosť a zachováva jeho prírodné vlastnosti. Vďaka ošetreniu vám bude drevo slúžiť dlhé roky. Výber prípravku na ošetrenie dreva závisí predovšetkým od toho, čo ním chcete dosiahnuť.

Zbohom škodcom

Na prevenciu pred škodcami je potrebné siahnuť po špeciálnych prípravkoch, ktoré dokážu drevo pred neželanými návštevníkmi dostatočne ochrániť. Na výber máte vodou riediteľné alebo neriediteľné nátery. Pri riediteľných síce spotrebujete menej farby, no musíte zvážiť aj riziko, ktoré sa s takýmto náterom spája. Náter s veľkým množstvom vody môže spôsobiť rozdielne zvlhnutie dreva a následne jeho pokrútenie. Takéto ošetrenie dreva sa používa najmä vtedy, ak ide o obklad v exteriéri.

Konzervovanie dreva

Konzervovaním pomôžete drevu predĺžiť jeho životnosť a udržať jeho prirodzené vlastnosti. Na tento náter sa používajú dva základné druhy prípravkov, a to lazúra a lak. Lazúry sa dokážu výborne prispôsobiť sťahovaniu alebo rozpínaniu dreva. Na ich ochranu sa používajú predovšetkým v exteriéri, v interiéroch predovšetkým vďaka tomu, že zvýrazňujú prirodzený vzhľad dreva. Tvrdený lak sa zase podieľa na zvyšovaní odolnosti dreva, kvôli čomu sa najčastejšie používa na drevené podlahy.

Vo všeobecnosti sú obľúbené najmä glazúry a olejové farby, pretože ošetrenie dreva pomocou nich je najtrvácnejšie. So správnym použitím môže náter prežiť aj viac ako sedem rokov. Niektoré olejové farby obsahujú aj vosk alebo UV ochranu, ktoré životnosť dreva predĺžia ešte viac.

Foto: Bigstockphoto