Rôznorodé drevené profily sú dodávané v surovom stave. Drevený masív je síce povrchovo opracovaný, no na to, aby bola zabezpečená jeho odolnosť voči škodcom a dlhá životnosť, je potrebné ho chemicky ošetriť. Práve v tomto článku sa dozviete ako na chemické ošetrenie dreva.

náter

Na začiatok je dôležité podotknúť, že drevo sa chemicky ošetruje z oboch strán. V prípade drevených profilov ako je tatranský profil a iné je preto potrebné myslieť na konzerváciu masívu ešte pred ich použitím. Zároveň použité chemické prostriedky prispôsobiť účelu využitia dreveného profilu. Ďalej preto budeme rozlišovať konzervovanie dreva pre použitie v exteriéroch a interiéroch.

Uzavretie pórov dreveného masívu

Drevo vo vonkajšom priestore je zaťažované často ťažkými podmienkami prostredia. Musí zvládať vlhkosť, UV žiarenie a aj relatívne ľahkú dostupnosť škodcov. Drevený masív sa preto musí dokonale zakonzervovať, aby ostal vnútri desiatky rokov bez poškodenia. Preto má konzervácia dreva v exteriéri dva základné kroky. Prvým je aplikácia prípravku tzv. napúšťadla. Napúšťadlo uzatvára póry prítomné v drevenom masíve, a tým znemožňuje potenciálnym škodcom prístup k drevenej mase. Toto chemické ošetrenie je možné vykonávať iba na surové drevo, inak nemá zmysel. Odporúčané je pre plotové dosky, drevo na výstavbu drobných záhradných stavieb či iné prvky, ktoré sú neustále v kontakte s prostredím. Napúšťadlá sú štandardne dostupné v dvoch verziách – ako zelené a bezfarebné. Následne prebieha chemické ošetrenie identicky ako v prípade dreva v interiéri.

Náter drevených profilov

Na drevo je možné naniesť rozličné typy náterov, ktoré masív nielenže ošetrujú a konzervujú, ale zároveň mu dodávajú finálny vzhľad. Na tatranský profil sa najčastejšie používa klasický lak na drevo, prípadne farba, ak chcete dosiahnuť aj požadovaný farebný odtieň. Na podlahu dlážkovicu je odporúčané využívať tvrdený lak, ktorý má vyššiu odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Na drevené podlahy sa lak aplikuje v dvoch krokoch. Po prvom nanesení laku sa prípadné vypadnuté hrče a medzery vyplnia gitom, celý povrch sa najemno zbrúsi a nanáša sa finálna vrstva laku. V prípade terasových dosiek sú v poslednom období populárne oleje na drevo, ktoré však treba nanášať každoročne.

Na záver niekoľko dôležitých rád:

  • Každý náter aplikujte minimálne v dvoch vrstvách, čím zabezpečíte dokonalé ošetrenie dreva a aj jeho vzhľad
  • Nátery vykonávajte aj pred montážou, keďže po nej by niektoré miesta ostali nedostupné
  • V prípade náterov v exteriéri nikdy nepracujte na priamom slnku