Vlastné bývanie by nemalo byť len východiskom z núdze. Naopak, v ideálnom prípade by malo spĺňať keď nie všetky, tak aspoň väčšinu vašich požiadaviek, ktoré na svoju budúcu strechu nad hlavou kladiete. Nemáte celkom jasno v tom, ako a podľa čoho si vybrať bývanie? Inšpirujte sa našim článkom.

mojebyvanie-eu_finep_sk_nahledovy

Perspektíva – ak by váš výber bývania malo vystihovať jediný výraz, bolo by to práve toto slovo. Nie vždy je tá možnosť, no pokiaľ sa to dá, vyberajte si bývanie tak, aby ste ho po pár rokoch nemuseli meniť. Pretože aj to sa stáva.

Byt alebo dom?

To je jedna z prvých vecí, ktoré budete riešiť. V tomto prípade je však každá rada drahá. Pri výbere vo veľkej miere záleží od životného štýlu a osobných preferencií jednotlivca či rodiny. Niekomu vyhovuje ruch veľkomesta, iným zase čerstvý vzduch a relatívny pokoj dediny. V prospech miest môže tiež hrať lepšia dostupnosť občianskej vybavenosti v porovnaní s obcami. Avšak nejde o veľký rozdiel v prípade, že sa lokalita nachádza trebárs na predmestí. Tak je to aj v prípade stavieb, ktoré nájdete na www.finep.sk. Z hľadiska financií nie je veľký rozdiel medzi kúpou bytu a stavbou či kúpou domu.

mojebyvanie-eu_finep_sk_01

Príjemné bývanie ponúka projekt Jégého alej IV od developera FINEP

Dispozície obytného priestoru

Základným prvkom je v tomto prípade počet izieb a veľkosť obytného priestoru. No ani tieto informácie nemusia poskytnúť ucelený obraz o tom, ako sa vám bude bývať. Zamerajte sa na dispozičné riešenie obytného priestoru, polohu a rozloženie izieb a chodieb a sledujte tiež, či je v interiéri dostatok prirodzeného svetla. Novostavby v Bratislave a ďalších väčších mestách sú poväčšine riešené s ohľadom na tieto faktory.

mojebyvanie-eu_finep_sk_02

Myslite aj na rozmery kúpeľne …

Bývanie a náklady naň

Náklady na bývanie tvoria nezanedbateľnú časť rodinného rozpočtu, preto by ste sa o nich mali včas informovať. Niektoré byty na predaj v Bratislave sú vybavené aj vlastnou recepciou, čo je na jednej strane fajn, no na druhej treba rátať s tým, že takáto služba niečo stojí. Ku štandardným mesačným nákladom na energie a teplo treba pripočítať aj poplatky za spoločné priestory. Aj tie môžu pravidelné mesačné účty navýšiť.