Internet nám vytvára ideálne možnosti na prácu z domu. V niektorých spoločnostiach je úplne bežné, že ich zamestnanci nechodia do práce, ale náplň svojho zamestnania vykonávajú z domu. Vtedy je však potrebné vytvoriť v domácom prostredí pracovnú zónu, kde nebudeme ničím rušení a zároveň rozptyľovaní. Ako si teda zariadiť kanceláriu v domácich podmienkach.

ID-100352461

 

Kancelária čo najďalej od spálne

V prvom rade je potrebné zvoliť si vhodné miesto na jej umiestnenie. V žiadnom prípade svoj pracovný kútik nezriaďujte v spálni alebo v priestore, kde je posteľ, alebo odkiaľ na ňu máte priamy výhľad. Pohľad na ňu by vás totiž nepriamo lákal dať si na chvíľku od práce pauzu a zrelaxovať. No to počas pracovnej doby nemôžete. Lokalizácia kancelárskeho kútu v spálni je tiež nevhodná z dôvodu elektrosmogu, ktorý vyžaruje počítač. Zároveň by ste si možno počas spánku nevedeli dostatočne oddýchnuť, ak by ste mali svoju prácu neustále na očiach. Ideálne je kanceláriu zriaďovať v samostatnom priestore alebo si svoj pracovný kút vytvoriť napríklad v obývačke, od ktorej ju oddelíte tenkou sadrokartónovou priečkou.

Stôl a kancelárska stolička pre pohodlnú prácu a ergonomické sedenie

V tom prípade je nutné zariadenie domácej kancelárie zosúladiť so zariadením obývačky. Odtiene kancelárskeho nábytku preto voľte podobné tým na obývacej stene či inom nábytku v tejto miestnosti. Dominantou pracovného kútu je jednoznačne pracovný stôl. Vyberte si taký, ktorý je dostatočne priestranný a ponúkne vám miesto nielen pre laptop, ale aj na položenie či uskladnenie dokumentov, ktoré ku práci potrebujete. K stolu už neodmysliteľne patrí pohodlná kancelárska stolička. Dajte si záležať, aby sa vám na nej pohodlne sedelo a boli dodržané základné princípy ergonómie. To znamená pravý uhol zvieraný v kolenách a poloha lakťov priamo s úrovňou dosky stola.

Nezabúdajte si svoj pracovný priestor doma spestriť. Použite na steny živé farby alebo ich ozvláštnite zaujímavou tapetou. Aj to vás dokáže nabiť potrebnou energiou, ktorú pre prácu z domu potrebujete.

Foto: Freedigitalphotos.net