Obrazy patria medzi najpopulárnejšie interiérové doplnky. Disponujú schopnosťou priniesť do priestoru novú atmosféru, výrazne ho spestriť a zaplniť doposiaľ prázdnym dojmom pôsobiace steny. Ak však obrazy na stenu zavesíte nesprávne, veľmi ľahko sa popálite a z vášho bývania sa razom stane jeden veľký gýč. Ako teda obrazy zavesiť a rozmiestniť správne tak, aby oku lahodili a neškodili svojim výzorom interiéru?

uvidny

Ani príliš veľký, ani príliš malý

Ako prvé je potrebné zvoliť správnu veľkosť obrazu. Rozhodne nie je dobré, ak obraz pokrýva viac než polovicu plochy celej steny. Toto odporúčanie platí aj pre obrazy do obývacej izby, ktoré sú vešané za sedaciu súpravu. Mnohí ľudia majú tendenciu kúpiť si jeden obrovský obraz či sériu menších a zavesiť si ich práve na túto stenu. To však môžu spraviť len v tom prípade, ak je obývačka dostatočne veľká a rovnako aj predmetná stena. Ak by ste toto odporúčanie prešvihli, obraz by mohol spôsobiť, že by priestor pôsobil preplnene a opticky vy sa výrazne zmenšil. Berte do úvahy aj to, že deformácia priestoru sa objaví aj v prípade, že je na veľkú stenu zavesený príliš malý obraz. Tu treba mať teda dobrý odhad a zvoliť ideálnu veľkosť obrazu.

Obrazy na stenu vešajte do výšky očí

Dajte si záležať aj na výške zavesenia obrazu. Tu platí staré známe, dvakrát meraj, a raz rež. V tomto prípade teda zabi klinček do steny. Najčastejšie vyskytujúcou sa chybou s obrazmi v domácnosti je to, že sa zavesia až príliš vysoko. Obrazy na plátne či fotoobrazy by mali mať hlavný motív približne vo výške očí dospelej postavy, preto obraz vešajte vždy dvaja s tým, že jeden človek bude svojim  pohľadom z diaľky korigovať výšku zavesenia obrazu.

Farebné pravidlá

Nezabúdajte na vkus a snažte sa obrazy farebne zladiť so stenou či okolitým priestorom. Inšpiráciou pre vás môže byť toto pravidlo – farba obrazu by mala byť v kontraste s farbou steny, avšak farba obrazu by mala mať aj iné dominantné postavenie v okolitom interiéri, napríklad v podobe farby nábytku, koberca či sedacej súpravy.