Chcete, aby váš trávnik vyžaroval rovnakú krásu ako toto leto aj to budúce? Nezabúdajte potom na jeho správne zazimovanie. Množstvo záhradkárov túto formu údržby úplne zanedbáva, no tá je pre zdravie a vzhľad trávnika aj do ďalšieho roka rozhodujúca. Využite preto zostávajúce dni na jeho prípravu na zimu.

grass-838926_1280

Zbavte sa akejkoľvek buriny

Ako prvý krok je potrebné trávnik zbaviť akejkoľvek buriny, ktorá by z neho počas zimného spánku len zbytočne odoberala energiu. Ak ste odburiňovanie zanedbali počas sezóny, práve na jeseň mu musíte venovať zvýšenú pozornosť. Na burinu používajte selektívne herbicídy. Ešte pred tým však trávnik aspoň dva týždne nekoste, aby sa škodiace rastliny stihli dobre rozvinúť a herbicíd ich zasiahol v takomto stave. Dôvod je jednoduchý. Potrebujeme, aby sa herbicíd dostal až ku koreňom a jeho cesta k nim vedie práve cez dostatočne veľké listy či stonky rastliny. Chemikáliu sa snažte aplikovať v absolútnom bezvetrí a ak trávnik polievate, systém zavlažovania vypnite aspoň na dva dni.

Nezabúdajte na vertikuláciu

Týždeň až dva po aplikácií herbicídu môžeme pristúpiť k ďalšiemu kroku zazimovania trávnika, a to k vertikulácií. Pred ňou trávnik skoste na úplne najnižší stupeň, ako to umožňuje vaša kosačka. Vertikuláciou odstránime trávnu plsť vznikajúcu z odumretých častí trávy či stebiel, ktoré sa pri kosení nedostali do zberného koša. Trávna plsť bráni prestupu svetla do trávnika a prieniku vody a živín až ku koreňovému systému. Ak by sme ju neodstránili, trávnik by mohol vyschnúť, v prípade sa v ňom rozmnožiť huby alebo plesne. Vertikuláciou sa zároveň posilní rast novej trávy a z dôvodu odstránenia zvyškov buriny zníži jej rast v nasledujúcej sezóne.

Doprajte trávniku potrebnú výživu

Nakoniec je potrebné dodať trávniku správnu výživu. Po vertikulácií preto aplikujeme špeciálne jesenné hnojivo, ktoré mu zabezpečí prísun potrebných látok aj počas zimy. V jeho zložení je rozhodujúci najmä prvok draslík, ktorý zvyšuje odolnosť trávnika voči mrazom.

Foto: pixabay.com