Náklady  na kúrenie sa v zimných mesiacoch vedia vyšplhať na vysoké cifry, ktoré sa márne snažíme skresať. Vykurovanie domu v porovnaní s bytom, je v niektorých prípadoch náročnejšie. Keď si porovnáme rozlohu izieb, osamostatnenie domu, na rozdiel od kúrenia v byte, ktoré vedie celou bytovkou a zohrieva priestory.  Bytový dom je vykurovaný ako celok, teplo teda prestupuje celým bytom, stenami a nedá sa vylúčiť tepelné ovplyvňovanie medzi  susednými bytmi, zatiaľ čo dom je samostatne stojaci objekt.

heating-760x490

Neviete ako ušetriť na kúrení? Ponúkame vám jednoduché triky, ktoré vám pomôžu znížiť vysoké účty za energie či už bývate v dome, alebo byte.

  • Zateplenie

Veľmi dôležité je zateplenie obytných priestorov. Nezateplené budovy spôsobujú najväčšie tepelné straty, ktoré predstavujú až pätinu z celkového tepla.

  • Nepreháňajte to s kúrením

Pamätajte, niekedy je menej viac, ako si myslíme. Zníženie teploty v miestnosti len o jeden stupeň C° má svoje výsledky. Ušetríte tým 6% nákladov, čo sa rovná jednému euru na deň. Za mesiac máme slušnú sumu okolo 30 eur.

  • Nevypínajte radiátory

Vypínať kúrenie počas studených mesiacov vôbec nie šťastné riešenie. Na opätovné vykúrenie priestorov miniete viac, ako by ste predpokladali. Oplatí sa vám teda znížiť teplotu, určite nie vypínať termostat.

  • Výmena kotla

Problémom môže byť i starší kotol, ktorý už nie je dostatočne výkonný. Samozrejme, kúpa nového bude nákladná, bez nej sa však nezaobídete. Náklady sa vám, ako i v prípade zateplenia, vrátia späť.

  • Vetranie

Nenechajte ochladiť steny. Ideálne je na chvíľku vypnúť radiátory, otvoriť okná dokorán, aby sa vzduch v miestnosti vymenil, no zároveň neochladol celý byt.

Rada na záver

Je dôležité uvedomiť si, že moderné systémy, ktoré fungujú v nízkoenergetických novostavbách, nemusia byť vôbec prospešné pre staršie budovy a môžu fungovať práve opačne.