Padajúce predmety, zvieracie pazúriky či agresívne čistiace prostriedky – to sú najväčšie nebezpečenstvá, ktoré číhajú na krásnu novú vaňu. Čo s tým? Rozhodne nie je nutné meniť celú vaňu. Je to drahé a navyše je kvôli tomu nutné rozbúrať celú kúpeľňu.

farba na vane

Len málokto vie, že vaňu je možné opraviť, a to aj bez akéhokoľvek búrania. Niekedy dokonca stačí aj obyčajný citrón.

Dokážete to sami?

Ak vás rozčuľujú hrdzavé škvrny na vani, nie je nutné ju meniť ani volať firmu. Veľmi ľahko si pomôžete aj sami. Na tieto fľaky je totiž účinný aj obyčajný citrón. Problematické miesta stačí pokvapkať alebo potrieť šťavou z citrusu a spravidla zmiznú samé. Ak nie, tak môžete ešte vyskúšať kyselinu soľnú alebo šťavelovú. V rukaviciach rozotrite handričkou na špinavé miesta, nechajte pôsobiť a potom dôkladne opláchnite.

A škrabance sú preč

Problém nie je ani to, ak je vaňa poškrabaná. Tu sa však postupy líšia podľa toho, či ide o plastovú alebo plechovú vaňu.

farba na vane2

Povrch plastových alebo akrylátových vaní sa dá vybrúsiť tak, že bude opäť lesklý a hladký. Ak máte vaňu s dostatočne veľkou vrstvou akrylátu, tak jej povrch môžete prebrúsiť aj niekoľkokrát. Na to stačí použiť brúsny materiál rôznej hrúbky, pričom platí, že sa začína od toho najhrubšieho, ktorým sa odstránia nerovnosti a škrabance, a končí sa tým najjemnejším, ktorým vaňu dokonale vyhladíte.

A čo liatinové a smaltové vane?

Smalt síce patrí k najtvrdším materiálom, preto sa nedá poškriabať, ale zároveň je aj veľmi krehký. Preto v mnohých prípadoch vidno na hranách a dne vane nepekné čierne fľaky. Aj tu je možné vybrať si z niekoľkých možností renovácie. Najjednoduchšie je asi použiť farbu na vane. Najskôr je však potrebné poškodené miesta opraviť vrstvou smaltu. Až potom prichádza na rad farba na vane.

Aj v prípade plechovej vane môžete využiť na opravu vrstvu akrylátu. Získate tak nielen novú vaňu, ale mnohí určite ocenia aj to, že vďaka akrylátu bude vaňa na dotyk teplá.