V dnešnej dobe sa čoraz viac mladých ľudí sťahuje z mesta na dediny, kde sa chcú usadiť a kúpiť si alebo postaviť nehnuteľnosť. Trh s nehnuteľnosťami však mladým nepraje. Len málokto si takúto veľkú investíciu môže dovoliť. Čo s tým?

pozicka

Na ceste za vysnívaným bývaním však môže pomôcť bezúčelová hypotéka, pri ktorej netreba dokladovať účel použitia financií. Pozrime sa bližšie na nástrahy samotného procesu kúpy nehnuteľnosti.

2 veci, na ktoré musíte byť pred kúpou nehnuteľnosti pripravení

Pri kúpe nehnuteľnosti je potrebné zvážiť dva dôležité fakty, ktoré by vás od kúpy domu mohli odradiť. Okrem finančnej otázky je tu aj mnoho povinností, za ktoré musíte vo svojom novom dome prevziať plnú zodpovednosť.

Takisto si musíte byť istí lokalitou, v ktorej sa chcete usadiť, pretože kúpa domu je už investíciou na dlhé roky. S výberom oblasti vášho budúceho domova súvisí, aj občianska vybavenosť a možnosť cestovať za prácou.

Čo sa týka financovania nehnuteľnosti, nejde ani tak o vašu súčasnú finančnú situáciu, ale skôr o to, či v blízkom období nebudete potrebovať peniaze aj na iné veľké výdavky, alebo či už nemáte na krku nejakú pôžičku. V takom prípade by vám hypotéku nemuseli vôbec schváliť, alebo by toho bolo na vás jednoducho príliš veľa.

Hypotéka sa vám oplatí vtedy, ak by boli mesačné splátky za nový dom nižšie alebo rovnaké, ako cena vášho súčasného podnájmu. Navyše, ako mladý klient mnohých bánk môžete získať hypotéku s minimálnymi úrokmi alebo dokonca aj so štátnymi prémiami. Samotnou kúpou domu alebo financovaním jeho stavby sa to však ani zďaleka nekončí.

Zaplatiť je potrebné aj daň za kúpu nehnuteľnosti, rôzne poplatky (voda, odpad, energie…). Zároveň je výhodné si nový domov takisto poistiť a netreba zabudnúť ani na kúpu nábytku a celého vybavenia do domácnosti.

Hoci sa tieto veci zdajú ako maličkosti, v konečnom dôsledku vedia poriadne navýšiť váš rozpočet, a preto vždy rátajte aj s takýmito výdavkami a vytvorte si na ne určitú finančnú rezervu.

Aká hypotéka je pre vás najvýhodnejšia?

Ak ste sa predsa len rozhodli siahnuť po možnosti hypotéky, dôležité je vybrať si správny bankový produkt, za ktorý nebudete platiť nezmyselné poplatky navyše. Hypotékou rozumieme dlhodobý bankový úver so splatnosťou v priemere okolo 20 – 30 rokov, ktorý je poskytovaný na účely investovania do nehnuteľností slúžiacich na bývanie.

Čím dlhšia je však lehota jej splatnosti, tým viac preplatíte na úrokoch. Výška hypotéky je stanovená na základe hodnoty vašej nehnuteľnosti. Väčšinou ide o sumu vo výške 70 % z hodnoty nehnuteľnosti a závisí tiež od vašich možností na jej splácanie.

Vo všeobecnosti sú na slovenskom trhu klientom bánk poskytované dva druhy hypoték. Ide o klasickú účelovú hypotéku, ktorá je určená na konkrétny cieľ (kúpa nehnuteľnosti, rekonštrukcia, refinancovanie existujúcej hypotéky…). Pri tomto type hypotéky však musí byť každý účel použitia peňazí dokladovaný, a to napríklad faktúrou o zaplatení, výpisom z bankového účtu či dokladom z registračnej pokladne.

mony

Druhým typom hypoték sú tzv. americké hypotéky, ktoré sú v súčasnosti veľmi obľúbené najmä u mladých. Ide o bezúčelovú hypotéku, na aké účely peniaze od banky použil. Pri tomto type však býva lehota splatnosti o niekoľko rokov nižšia ako pri klasickej hypotéke.

Výhody bezúčelovej hypotéky

Americká, teda bezúčelová hypotéka, je bankový úver, ktorý musí byť – rovnako ako pri klasickej hypotéke – založený nehnuteľnosťou. Prednosťou bezúčelovej hypotéky oproti účelovej je to, že pri nej nemusíte dokladovať, na aké účely ste využili peniaze získané od banky. Minúť ich teda môžete doslova na čokoľvek.

Mnohé bankové inštitúcie ponúkajú svojim klientom tento typ hypotéky bez poplatkov za jej vybavenie a takisto bez poplatkov za vedenie účtu. Získať môžete aj fixáciu úrokovej sadzby na 1 až 5 rokov a následne môžete požiadať o tzv. variabilnú úrokovú sadzbu – čiže ďalšie fixné obdobie.

Vďaka tomu pri tomto type hypotéky ručíte svojou alebo rodinnou nehnuteľnosťou, banka vám vie poskytnúť nižšiu úrokovú sadzbu ako pri iných typoch pôžičiek a takisto máte možnosť požičať si vyššiu čiastku ako v prípade iných typov úverov.

 

Nevýhody bezúčelovej hypotéky

Tak, ako je ručenie nehnuteľnosťou výhodou, predstavuje aj určité riziko v prípade, ak nedokážete svoju hypotéku splácať. Pri tomto type hypotéky nemôžete rátať so štátnym príspevkom na bývanie (ako je to napr. v prípade hypotéky pre mladých).

Pre mladých ľudí je najvýhodnejším riešením financovania nového bývania hypotéka bez dokladovania príjmu a bez dokladovania účelu použitia financií, alebo hypotekárny úver – ten je určený pre ľudí vo veku od 18 do 35 rokov, ktorých mesačný príjem neprevyšuje 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca SR. V rámci neho získate štátom dotovanú hypotéku zníženú o 3 %. Toto úrokové zvýhodnenie platí počas doby 5 rokov odo dňa poskytnutia hypotéky.