Orchidea zaujme človeka hneď, keď vstúpi do miestnosti. Je skvostom medzi kvetmi a pri správnej starostlivosti ocenia aj vaši príbuzní jej krásu. Okrem dlhej životnosti a rôznych druhov je možné spozorovať širokú škálu farieb, takže ich výber je skutočne veľký. Ak sa chystáte v blízkej dobe na kúpu tejto nádhernej kvetiny, myslite aj na dôležité skutočnosti v oblasti starostlivosti, ktoré sa môžu výrazne podieľať na tom, aby vám rastlina dlhšie vydržala.

orchid-1067292_640

Čo je pri starostlivosti o orchideu dôležité:

● Druh črepníka
Orchidea pre svoj rast nepotrebuje veľký črepník, ale pestovanie vo väčšom črepníku je výraznejšie aj jednoduchšie zároveň. Môžeme využiť plastovú nádobu alebo klasický črepník. Kreatívni ľudia môžu využiť predstavivosť a črepník si vyrobiť napr. z plastovej misky alebo fľaše.

● Teplota a vlhkosť
Táto kvetinka má rada teplotu medzi 18°až 27°C.Nižšie teploty urýchľujú rast stoniek, pri vyšších teplotách sa rast spomaľuje. Orchidea má rada miernu vlhkosť a slnečné lúče, ale pozor na priame slnečné svetlo, aby ju nezničilo.

● Zalievanie
Orchideu stačí polievať raz za týždeň. Záleží to však aj podľa podmienok prostredia aj od druhu orchidei. Kvetináč nesmie byť príliš suchý a zároveň ani príliš mokrý. Korene nesmú byť neustále vo vode a je potrebné, aby zem neostala príliš suchá. Rastlinu zalievame vodou s izbovou teplotou.

● Hnojenie
Pri aktívnom raste môžeme použiť hnojivá. Ako aj človek potrebuje živiny, rovnako je to aj u kvetov. Potrebujú výživové látky pre svoj rast. Môžeme si vybrať zo širokej škály hnojív. Na každom hnojive sú pokyny, takže je potrebné podľa nich postupovať. Hnojivo podporuje rast, zdravie a bojuje proti napadnutiam rôzneho druhu. Na trhu sú aj výživové tyčinky, ktoré sa vkladajú do zeminy.

orchid-971061_640Presádzanie
Orchidea sa presadzuje iba keď nekvitne, zvyčajne každé dva roky. Môžeme použiť substrát určený priamo na presádzanie. Ak je to hustá rastlina, presádzajte každú časť osobitne. Dávajte pozor na korene, netrhajte ich nasilu.

● Rozmnožovanie
Existuje viac spôsobov rozmnožovania rastlinky. Jeden zo spôsobov je klasický a to rozmnožovanie zo semienok, ale je to pomerne zložitý proces. Najúspešnejší spôsob je oddeľovanie. Ak je viditeľný výrastok, ktorý je možné oddeliť a má vlastné korene, tak nie je problém. Tento výrastok presadíme do nového črepníka s rovnakými podmienkami, aké mal predtým. Tieto spôsoby sú najosvedčenejšie.

Podmienky pre orchideu ostávajú stále rovnaké a vôbec nezáleží na ročnom období. Ak sa viete o rastlinku starať, tak sa stane ozdobou vášho domova.

Foto: Pixabay.com