Balkóny sú vo väčšine domov vsunuté do stavby, a preto musí byť zabezpečené, aby vlhkosť z tohto priestoru neprenikala do muriva nachádzajúceho sa pod ním. Základom kvalitného balkónu je preto dokonalé tesná dlažba, cez ktorú nepreniká žiadna voda, a tak chráni celú stavbu pred znehodnotením. Ako takúto dlažbu vytvoriť?

Balkon-Korkulukları-31

Odstráňte starú dlažbu a vytvorte rovný poter

V prípade rekonštrukcie starého balónu je v prvom rade potrebné odstrániť starú dlažbu. V starších domoch už totiž s veľkou pravdepodobnosťou obsahuje množstvo netesností a je uvoľnená z podkladu. Ten je následne potrebné vyrovnať a naniesť maltový poter. Nechajte ho dostatočne vyzrieť, nech je základ pre balkónovú dlažbu naozaj kvalitný.

Dva spôsoby hydroizolácie

Na rad prichádza samotná hydroizolácia. V tomto kroku máme na výber dve možnosti – buď zvolíme hydroizoláciu vo forme stierky alebo náteru. Ak sa rozhodneme pre prvú možnosť, hydrozizolačnú stierku nanášame v dvoch vrstvách, pričom medzi ne vkladáme textilnú fóliu zvyšujúcu účinnosť. Takáto hydroizolácia by mala mať hrúbku aspoň 2 mm. Jednoduchší spôsob predstavuje aplikácia špeciálneho hydroizolačného náteru na poterovú vrstvu. Na tento účel sú určené špeciálne hydroizolačné pasty, ktoré je možné nanášať jednoducho valčekom, pričom sú potrebné 2 nátery s celkovou hrúbkou 1 mm. Na horšie dostupné a viac zaťažené miesta, ako je kontakt podlahy so stenou, ukončenie balkónu smerom do exteriéru či na prechod k balkónovým dverám použite pogumovanú pásku.

izo

Na balkón patrí len exteriérová dlažba

Na takto pripravený podklad môže prísť samotná balkónová dlažba. Pri jej lepení použite kvalitné lepidlo odolné voči nízkym teplotám, ktoré predĺži životnosť podlahy. Na ňu by ste mali použiť jedine exteriérové dlaždice s povrchovými úpravami dodávajúcimi odolnosť voči vode. Na záver nezabúdajte podlahu zaškárovať, pričom na tmelenie dlaždíc používajte nenasiakavú škárovaciu hmotu a na obvod balkónu silikón.