Drvivá väčšina Slovákov financuje svoje bývanie prostredníctvom hypotekárnych úverov. Keďže z dôvodu ich dostupnosti v poslednom období sa zvyšuje zadlženosť našej spoločnosti, už onedlho sa hypotéky môžu predražiť. ECB aj NBS prichystali zmeny, kvôli ktorým už hypotéka nebude tak výhodná ako dnes. Preto ak rozmýšľate nad kúpou bývania, mali by ste sa poponáhľať.

hypoteka

Stresová skúška splácania úveru

Úrokové sadzby sa aj dnes pohybujú na historických minimách. Nájsť úver na bývanie s úrokom 1,2% p.a. nie je stále žiaden problém. V najbližších rokoch sa však očakáva postupný rast úrokových sadzieb, čo môže ľuďom spôsobiť prípadné problémy pri krátkej dobe fixácie. Preto banky musia dnes pri nových žiadateľoch o úver uskutočniť aj tzv. stres test. Znamená to, že po preverení príjmov musí žiadateľ byť schopný splácať svoju hypotéku aj v prípade, že úroková sadzba stúpne o 2% p.a.

Prísnejšie skúmanie pri poskytovaní

Pri schvaľovaní hypoték je dnes už využívané prísnejšie skúmanie príjmu či vlastnosti kupovanej nehnuteľnosti. Štandardne banky hodnotia príjem 6 mesiacov dozadu, dnes niektoré už pristúpili na rozšírenie sledovaného obdobia na 12 mesiacov. Banky si najčastejšie nechávajú vypracovať svoj znalecký posudok na nehnuteľnosť, ktorý je z ich strany objektívnejší. Niekedy sa v rámci znaleckého posudku hodnotí aj energetická stránka nehnuteľnosti (ak nemá vyhotovený energetický certifikát na ecb-portal či od inej renomovanej agentúry).

Už žiadne 100%tné hypotéky

Žiadna banka vám už neposkytne hypotéku v sume 100% z hodnoty kupovanej nehnuteľnosti. Našetrených musíte mať aspoň 10% z vlastných zdrojov, no ani to nemusí stačiť. NBS udelila komerčným bankám určité limity, podľa ktorých len 40% klientov má možnosť získať úver so spoluúčasťou minimálne 20%.

Napriek všetkým novým postupom a obmedzeniam si vybavovanie hypotéky viete uľahčiť, a to s odbornou pomocou vo forme hypotekárneho odborníka. Ten vám navrhne najvýhodnejšiu ponuku a bude sa snažiť s bankou dojednať najlepšie podmienky. Za vyskúšanie určite stojí aj hypotéka od spoločnosti Finvia, ktorej služby využili stovky spokojných klientov.