Stavba nového a prerábanie staršieho domu – činnosti, ktoré si vyžadujú veľa úsilia a času. Najdôležitejšou časťou celej stavby je však strecha – tá musí byť dostatočne odolná, vyrobená z kvalitných materiálov. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete niečo o konkrétnom type strešnej krytiny – bobrovke, ktorá patrí medzi najpoužívanejšie pálené keramické škridly.

strecha

Väčšina z nás sníva o krásnom rodinnom dome s veľkou záhradou a bazénom v nej. S kúpou alebo stavbou rodinného domu však súvisí aj mnoho povinností a opráv – hlavne vtedy, ak sa pri stavbe niečo zanedbá.

Strecha je práve tá časť domu, na ktorej sa skutočne neoplatí šetriť a pokiaľ chcete, aby prežila aj vás, radšej investujte do kvalitných a odolných materiálov. Sen o novej streche, ktorá je kvalitná a estetická, sa môže stať skutočnosťou práve vďaka všestranne využiteľnej pálenej škridle.

Pálená keramická krytina

Pálená strešná krytina sa už od minulosti používala na pokrývanie striech rôznych budov. Používali ju staroveké národy a k dokonalosti rôznych tvarov aj veľkostí ju priviedli starí Rimania a Gréci.

Nečudo, že už vtedy patrila a aj v súčasnosti stále patrí k veľmi obľúbeným strešným materiálom. Je totiž vyrábaná formovaním a pálením z hliny a ílu, a tým je odolná voči vysokým teplotám, ale aj mrazom, rôznym poveternostným podmienkam a chemickým vplyvom.

Vo všeobecnosti rozlišujeme pálené škridly ťahané alebo razené, čo súvisí s metódou ich výroby. Čo sa týka farby škridiel, tak tá závisí od obsahu kovu v surovine. Čím viac hydroxidov železa surovina obsahuje, tým majú škridly výraznejšie červené sfarbenie. Bledobéžová farba svedčí, naopak, o nízkom obsahu železa a vysokom podiele vápnika.

Bobrovka

K najklasickejším, a u zákazníkov veľmi obľúbeným typom pálenej krytiny, patrí keramická škridla bobrovka. Jej využitie je univerzálne, či už na nové moderné budovy, alebo na staršie a historické stavby.

Bobrovka je typ pálenej strešnej krytiny, ktorá sa vyrába ťahaním, pričom z dlhého pásu suroviny sa odrezávajú škridly potrebnej dĺžky a následne sú oblúkovito zakončené.

Bobrovka od Creatonu je v ponuke až v 60 farebných odtieňoch a na streche vášho domu vytvorí originálne a farebne pôsobivé pokrytie.

Farebné odtiene bobrovky

Bobrovka môže mať 3 typy povrchovej úpravy a ide buď o glazúru, engobu, alebo prirodzené červené sfarbenie.

Červenú farbu bobrovky spôsobuje obsah železa v použitej surovine, ako už bolo spomenuté vyššie. Vysoký obsah železa sa prejaví červeným sfarbením, vyšší obsah mangánu spôsobí sfarbenie škridiel do tmavohneda a za béžovú farbu je zodpovedný vyšší obsah vápnika.

Povrchová úprava engoba sa vytvára na povrchu škridle pred vypálením, a to buď namáčaním, alebo nastriekaním matného, neglazovaného povlaku. Takáto úprava škridiel sa vykonáva v prípade, ak chcete zmeniť povrchovú farbu krytiny, ale určite sa nemusíte obávať toho, že by to zmenilo jej kvalitu.

Podobne ako engoba sa na povrch škridiel nanáša aj glazúra, čiže lesklý sklovitý povlak, sfarbený podľa vášho želania. Týmto spôsobom viete získať povrch so žiarivejšími farbenými odtieňmi, poprípade bielu alebo čiernu krytinu, pre želaný estetický efekt.

Druhy bobrovky od Creatonu

Uvedený výrobca strešných krytín má vo svojom sortimente ponúkaných bobroviek konkrétnych 9 typov tejto pálenej strešnej krytiny. Ide o bobrovku: Noblesse, Klassik, Profil 181, Profil 182, Profil 183, Antik, Manufaktur, Sakral a Ambiente, takže skutočne je z čoho vyberať.

Kolekcia bobrovky Noblesse je charakteristická glazovaným vzhľadom v rôznych farebných realizáciách. Vhodná je na moderný typ budov, ale aj historické stavby, ktorým dodá svieži nádych.

Bobrovka Klassik je klasická pálená škridla oblého tvaru, ktorá je vyrábaná za pomoci najmodernejších technológií a takisto dáva architektom a dizajnérom možnosť kreatívneho „vybláznenia sa“ vďaka viacerým farebným a tvarovým úpravám. Je možné ju využiť na šupinové aj korunové pokrytie strechy.

Profil 181 predstavuje ťahanú drážkovanú bobrovku s vlnitým povrchom, ideálnu predovšetkým na pokrývanie striech historických budov. Má pozdĺžne vrúbkovanie a jej pokládkou môžete docieliť veľmi zaujímavé línie na streche. Jej výhodou je aj výborná cenová dostupnosť takmer pre každého.

Profil 182 je ťahanou hladkou bobrovkou, ktorá sa využíva najmä na moderné stavby, tým že má jednoduché a priame línie. Výhodou je ľahká manipulácia s ňou.

Profil 183 sa od svojho predchodcu 182 veľmi nelíši. V minulosti bol tento typ krytiny využívaný najmä na pokrývanie poľnohospodárskych budov. V súčasnosti patrí k veľmi obľúbeným aj pri moderných stavbách.

Bobrovka Antik už svojím názvom prezrádza, že jej tvar, farba a povrchová úprava sú prispôsobené požiadavkám na pokrývanie historických budov či opravu starších striech. Charakteristická pre tento typ krytiny je hlavne imitácia ručnej úpravy škridly.

bob

Špeciálnym druhom bobrovky je typ Manufaktur, ktorý má veľmi malé rozmery, a preto je ideálny na pokrývanie malých plôch na strechách, ako sú napríklad rôzne vežičky, parapety či markízy. Z tohto dôvodu sa niekedy nazýva aj vežová bobrovka a vďaka jej malým rozmerom dokážete pokryť aj tie najmenej dostupné miesta na streche.

Pre pokrývanie historických budov – napr. kresťanských kostolov a sakrálnych stavieb – sa vyrába špeciálny typ bobrovky – Sakral. Ten sa líši od ostatných tým, že má väčšiu hrúbku, a tým má dlhšiu životnosť a je odolnejší voči poveternostným podmienkam.

Posledným typom je bobrovka Ambiente, ktorá je dostupná v rovnom alebo segmentovom tvare. Ide o kombináciu tradičnej a modernej strešnej krytiny, ktorá má vysokú kvalitu spracovania a použitých materiálov. Vhodná je najmä na pokládku veľkých plôch striech.

bob2