Oleje patria medzi nebezpečné odpady, ktorých sa nemožno zbavovať len tak ich vyliatím do toalety alebo výlevky. Jednak by vám mohli časom spôsobiť problémy s upchaním odpadových rúr, no ešte väčším rizikom je znečistenie prostredia. Len kvapka použitého oleja totiž dokáže definitívne znehodnotiť tisíce litrov vody. Preto nehazardujte so životným prostredím a oleje likvidujte ekologicky.

Zber použitého oleja z kuchyne má zabezpečiť obec

Každá domácnosť, v ktorej sa varí, vyprodukuje veľké množstvo spáleného oleja. Ak patríte medzi nezodpovedných občanov, pravdepodobne skončí vždy v umývadle či záchode, to nie je rozhodne správe. Možno ani neviete, ale škodíte si tým aj sami sebe. Oleje by ste mali doma zbierať a následne väčšie zozbierané množstvo odniesť na ďalšie spracovanie. V súčasnej dobe už každá obec na Slovensku musí svojim obyvateľom ponúknuť zberné miesto aj na použitý olej, ktorý sa tak nedostane do prírody, ale vyrobí sa z neho ďalšia alternatívna surovina s ďalším využitím. Olej je potrebné zbierať do uzatvárateľnej nádoby, ideálne plastovej, a odovzdať ho na určenom mieste. To, akým spôsobom zabezpečuje zber použitých olejov vaša obec, sa informujte na príslušnom miestnom úrade.

S motorovým olejom je to o niečo ťažšie

Likvidácia kuchynských olejov je relatívne jednoduchá, ale čo robiť s tými motorovými? Nie každý využíva hromadnú dopravu alebo taxík, ale väčšina ľudí vlastní svoje vlastné auto. A s ním sa výmene oleja nevyhnete. Ak si tento servisný úkon dokážete spraviť aj doma, potom na vás čaká možno ešte zložitejšia úloha, akou je výmena oleja. A to, čo s ním ďalej. Určite ho netreba nikam vylievať alebo spaľovať, ale zabezpečiť jeho ekologické spracovanie. Na Slovensku však nájdete len málo čerpacích staníc, ktoré by zberali motorové oleje. Preto je jedinou možnosťou návšteva servisu, kde by vám za malý poplatok mali olej prebrať. Servisy sú následne povinné oleje ekologicky likvidovať, a to pomocou špecializovaných organizácií.