Tvrdá voda pôsobí pomaly, ale efektívne. Vedia to mnohé domácnosti, ale aj majitelia rôznych prevádzok, hotelov, reštaurácií a kuchýň. Veľké problémy sa vyskytli aj u majiteľa penziónu vo Veľkom Mederi.

úprava vody

Problém s tvrdou vodou v penzióne

Penzión bol v prevádzke len dva roky, no už za tento relatívne krátky čas, boli spozorované veľké problémy.

Voda v rozvodoch mala vysoký obsah minerálov, mangánu, železa a tvrdosť.

Tieto prídavné latky spôsobili nasledovné problémy:

  • Boli poškodené kotle na kúrenie, zásobníky, vírivé vane a bazény
  • Upratovanie a čistenie bazénov a kúpeľní v penzióne bolo veľmi náročné
  • Neúnosne narástli ceny za údržbu, upratovanie a energie

Vodný kameň je veľmi dobrý izolant. To spôsobilo, že cena za ohrev vody bola o 30 % vyššia oproti pôvodnému stavu a situácii po inštalácii našich zariadení.

Takto zložitá situácia si vyžadovala komplexné riešenie, aby sa v budúcnosti podobným problémom predišlo.

Ako sme teda postupovali?

Použili sme dva hlavné spoľahlivé zmäkčovače vody – Slimline ECO 30 a Ecomix 80.

úprava vody

Zmäkčovač vody Slimline Eco sme napojili na samostatný rozvod, ktorý zásobuje len vírivé vane. Tu sa používa mestská voda, v ktorej stačilo dostatočne znížiť tvrdosť.

Na fotke ho vidíte v bielo modrej farbe. Tento typ zmäkčovača je určený len na zníženie tvrdosti. Je plne automatický. Jediná vaša starosť s ním je dopĺňanie soli do zásobníka. Množstvo soli v zásobníku môže byť taktiež oznamované automaticky pomocou alarmu na soľ.

Druhým zariadením je zmäkčovač Ecomix 80. Ten plní tri úlohy súčasne. Odstraňuje tvrdosť, železo a mangán.
zmäkčovač vody

Má riadiacu hlavicu pomocou ktorej sa ovláda. Nastavujú sa tu hodnoty času a množstvo soli, ktoré treba použiť na jednu regeneráciu. Displej zobrazuje spotrebu vody, dátum, čas a kedy bude spustená nasledujúca regenerácia.

Zákazník má všetko pod kontrolou a v prípade potreba sa dá nastavenie upraviť. Hlavica si pamätá posledných 50 regenerácií.

zmäkčovač vody

Na fotkách si môžete všimnúť, že sme použili väčšie zásobníky na soľ. Dôvodom je, že nakoľko ide o penzión, je spotreba vody väčšia a teda aj zariadenia míňajú viac soli. Obsluha zásobníkov a ich dopĺňanie teraz nemusí byť tak časté.

Táto technológia je v prevádzke už dva roky a dosahuje vynikajúce výsledky. Nedochádza k žiadnym poruchám zariadení, usadzovaniu vodného kameňa a ani zafarbeniu vody od vyššieho obsahu železa.

Autor: www.marlus.sk