Priemyselné ohrievače sú samostatná téma ohrevu. Sú mohutnejšie a výkonnejšie ako bežné domáce spotrebiče, ale hlavne slúžia aj trochu odlišnému účelu. Sú potrebné nielen kvôli pohodliu zamestnancov na stavbách alebo vo výrobných halách, ale chránia tiež niektoré nástroje, prístroje, používajú sa na sušenie vlhkej novostavby a podobne.

Master-EPB-ECA-garage_detail_sk

Nuž a samozrejme, vyžaduje sa aj ich mobilita, hoci neraz ide o veľmi ťažké zariadenia. Môžu byť elektrické, alebo na fosílne palivá (plyn, nafta, špeciálny olej). Na stavbe, keďže nejde o nepretržitú prevádzku, sa často prihliada nielen na spotrebu, čiže ekonomickú stránku, ale aj na spomínanú mobilitu (elektrina potrebuje predlžovačku), ale napríklad aj na fakt, že naftové ohrievače môžu v uzavretom priestore spôsobiť nehodu. Čiže bezpečnosť je ako vždy – na prvom mieste. Priemyselné ohrievače sú sofistikované prístroje a vyžadujú dobrú starostlivosť.

A potom sa dostaneme k spotrebe – tú sa snaží každá firma minimalizovať, veď ohrev môže cez tuhú zimu tvoriť až tri štvrtiny z celkových energetických nákladov. Ak chcete ušetriť – a vy určite chcete ušetriť – tu je pár rád, ako sa dá znížiť spotreba.

Master-EPB-1-B9_detail_skTak ako prvé – neskladujeme staré a neúsporné kotle, ohrievače a podobne. Keď je ich životnosť evidentne na konci, nedá sa nič robiť a treba investovať do novej mašiny, ktorá dlho vydrží. Dobre zvážte výšku teploty. Aj plošné zníženie o jeden stupeň môže znamenať dosť peňazí a zamestnanci si to nemusia všimnúť (samozrejme, neženieme výšku teploty do príliš nízkeho extrému).

Ventilátory, ktoré fúkajú vzduch smerom k zemi môžu vraj na stavbách s vysokým stropom ušetriť až 20 percent energie. Pamätajte na to aj s ohrievačmi. S vetraním treba narábať opatrne – ak máte zbytočne otvorené okná, môžete prichádzať o veľkú časť peňazí. Ohrievač stavajte na stavbe na najchladnejšie miesto, tzn. na to na strane odvrátenej od slnka. Zato termostat by mal byť umiestnený na priemernom mieste, určite nie napríklad pri halogénovej lampe a podobne.

Zázraky robí aj správne nastavenie termostatu – časovanie. Skoro nikde sa nerobí 24 hodín denne, takže vystriehnite limity, kde sa dá teplota už stlmiť, lebo všetci idú domov a kedy treba ohrev nakopnúť, aby sa stavba rozkúrila. Nuž a nakoniec – čistite a vymieňajte filtre. Aj tie sa môžu postarať o malé šetrenie energie.

Foto: eprofi.sk