Trh s novostavbami v Bratislave sa v poslednom období výrazne oživil. Zvýšená ponuka voľných a nových realít však mizne z realitných kancelárií veľmi rýchlo, a tak nemá očakávaný vplyv na vývoj cien. Keďže v súčasnosti sledujeme sústredenie obyvateľstva práve do hlavného mesta, dopyt po bytoch je stále vyšší ako ich ponuka. Preto nedostatok nových bytov v Bratislave ťahá smerom nahor aj ceny starších realít.

city-1360046_1280

V súčasnosti sa cena za novostavby v Bratislave pohybuje na úrovni okolo 1 930€/m2. Táto cena je za posledný rok relatívne stabilná a v jednotlivých sledovaných obdobiach sú jej zaznamenané zmeny len mierne. Vždy sa však uplatňoval trend, že novostavby boli v priemere drahšie ako staré byty. To ale dnes v hlavnom meste už nemusí vždy platiť. Od začiatku roku 2016 sledujeme zmenu v cenovej krivke, a to konkrétne, že ceny starých bytov dorovnávajú či dokonca predbiehajú novostavby. Ich cena totiž medziročne vzrástla niekde až o 16%, keď sa v Bratislave predal starší byt za priemernú sumu 140 000€.

Majitelia starších bytov premietajú dopyt do výslednej ceny

Táto zmena je podmienená najmä tým, že novostavby v Bratislave sa relatívne rýchlo vypredávajú a voľné ostávajú len nadštandardné byty. Preto záujemcovia o kúpu nového bývania musia siahať aj po bytoch s vlastnou históriou a zvýšený dopyt po nich nahráva ich majiteľom premietnuť množstvo záujemcov aj do ceny za nehnuteľnosti. Dá sa očakávať, že tento trend bude pokračovať aj naďalej. Rozdiel medzi cenami za novostavbu a starší byt v Bratislave sa znižuje už od roku 2013, pričom až dnes sa ich cena prakticky dorovnala. Záujemcovia o kúpu nového bývania v Bratislave už preto nemusia uvažovať o starom byte ako o lacnejšej alternatíve. Za približne rovnakú cenu si totiž dokážu kúpiť novú nehnuteľnosť v podobnej výmere.

Vývoj v cenách za m2 nehnuteľností na bývanie v Bratislavskom kraji

Okrem cien starších bytov rastie v Bratislavskom kraji aj priemerná cena za m2 všetkých nehnuteľností. Podľa štatistík Národnej banky Slovenska v prvom kvartáli roku 2016 dosahovala priemerná cena za bývanie v Bratislavskom kraji 1 725€, čo predstavuje medziročný nárast 45€/m2. Vzhľadom na vysoký dopyt po bežných bytoch sa dá očakávať, že rast cien bude pokračovať aj v nasledujúcich kvartáloch.