Vždy je dobré tvoriť si finančnú rezervu, ktorá vám pomôže prekonať prípadné horšie časy. Ak tie našťastie nenastanú, potom sa z takejto rezervy stanú celkom zaujímavé úspory či financie určené na splnenie sna, napríklad kúpu vytúženej dovolenky. V prípade, že si mesačne odkladáte aspoň niekoľko eur bokom, určite nesporte doma, ale v banke. Aj na tom, že sporíte, totiž môžete niečo zarobiť.

money

Pravidelnosťou viete aj málom nasporiť veľa

Základom každého sporenia je pravidelnosť. Aj keď si môžete dovoliť sporiť len v malom, pravidelnosťou sa aj z malých čiastok vedia stať hodnotné peniaze. Práve na pravidelnosti sú založené sporiace produkty, ktoré vás nenásilne donútia nechať si každý mesiac peniaze navyše a presunúť ich na účet, ktorý bude oddelený od toho na bežné použitie. Na sporiacom účte sa vám preto budú postupne sústreďovať peniaze bez toho, aby ste o to mali akékoľvek starosti. Podľa nastavení sa totiž na sporenie prevedú z bežného účtu samé v zvolenej čiastke.

Sporenia umožňujú sporiť už od naozaj malých čiastok, napríklad aj od 10€ za mesiac. Takéto produkty sú väčšinou dostupné v bankách zadarmo, keďže majú charakter doplnkov k bežnému účtu. Banky navyše prostredníctvom nich svojich klientov vychovávajú k lepšej disciplíne z hľadiska úspor a takisto banka získava ďalšie peniaze k dispozícii. Za to samozrejme musíte niečo dostať aj vy, a to vo forme úrokov. Tie sú relatívne zaujímavé. Napríklad sporenie v Poštovej Banke ponúka úrok až do 2,50% ročne.

Čím dlhšie, tým lepšie

Vo svojom sporení si môžete okrem mesačnej sumy, ktorú si odkladáte, určiť aj to, ako dlho si budete sporiť. Či to bude jeden rok, alebo 10, závisí od vás. Takisto aj to, či chcete mať v prípade potreby peniaze na sporení kedykoľvek k dispozícií. Platí však pravidlo, že ak uvedenú možnosť nevyužijete, v banke vám ponúknu väčší úrok. A vtedy už odporúčame sporiť dlhšiu dobu, pretože tak dokážete na sporení zarobiť viac.