Podlaha v kuchyni je najviac namáhaná, pretože sa občas stretáva s horúcimi tekutinami a rozličnými ostrými predmetmi. Aj tá najlepšia gazdiná už niekedy rozliala vriacu polievku alebo nechtiac rozbila sklenený pohár. V kuchyni sa toho udeje naozaj dosť, a preto potrebujete naozaj odolnú podlahu, ktorá zvládne i nárazy.

apartment-185779_1280

Moderné marmoleum

Marmoleum je osobitný druh linolea, ktoré je veľmi dobre odolné napríklad voči škvrnám. S pomocou marmolea môžete mať farebnú podlahu vytvorením vlastnej mozaiky, v ktorej skombinujete viacero farieb alebo len jednoducho použijete striedanie dvoch farieb pre oživenie.

Okrem toho, že je marmoleum antistatickým materiálom (nepriťahuje prach), vyhovuje aj alergikom a astmatikom, pretože ide o prírodný materiál.

Oživená klasika

Podlaha do kuchyne vo forme keramickej dlažby je nestarnúcou klasikou. Pri jej kúpe si treba všímať stupeň oteruvzdornosti, ktorý musí byť uvedený pri každej keramickej dlažbe. Poznáme päť stupňov oteruvzdornosti pričom 1 je najmenej odolná dlažba a 5 je najviac odolná dlažba. Do kuchyne sa hodí oteruvzdornosť 3, nižší stupeň sa neodporúča, lebo by mohlo dochádzať k prasklinám.

Keramická dlažba nemusí byť fádna, práve naopak. Súčasnosť priniesla množstvo variácií, napríklad môže byť každá dlaždica vzorovaná. Populárna je keramická dlažba v štýle vintage.

Vinylová podlaha nie je nudná

Vinylová podlaha je stále trendy nielen pre svoje vlastnosti, ale aj pre svoju povrchovú úpravu. Moderná vinylová podlaha totiž dokáže verne imitovať kameň, betón alebo travertín.

Dlažba s nižšou oteruvzdornosťou môže prasknúť, marmoleum sa môže poškriabať, ak vám naň spadne ostrý nôž špičkou nadol. Vinylová podlaha má elastický povrch, ktorý je dobre odolný, čo v kuchyni mimoriadne oceníte. Vďaka elasticite ani po rokoch chodenia nezačujete vŕzganie.

Návrat ku korku

Možno vás prekvapí fakt, že sa mnohé domácnosti vracajú k podlahe z korku. Korok je však spoľahlivý materiál, ktorý si vie svoje vlastnosti zachovať aj niekoľko desiatok rokov. Ak sa aj poškriabe alebo inak poškodí na svojom povrchu, stačí ho prebrúsiť a prelakovať. Samozrejmosťou sú dobré tepelné vlastnosti.

Foto: pixabay.com

Autor: Zuzana