V poslednej dobe sa opäť dostávajú do popularity drevené obklady fasády domov, ktoré pomáhajú dotvárať ich estetickú stránku. Z ich využitím možno klasickú murovanú stavbu zvonka premeniť na drevený zrub, alebo drevom využiť moderne jeho kombináciou so štandardnými fasádnymi omietkami. Aké drevené prefabrikáty použiť na fasádu a ako sa o takéto drevo starať?

fasada

Pri výbere vonkajšieho dreveného obkladu máte dve základné alternatívy prefabrikovaných systémov. Zvoliť si môžete buď obklad zrubový profil, ktorý dokonale imituje použitie masívnej drevenej guľatiny na fasáde, alebo štandardný tatranský profil, ktorý sa dobre kombinuje s klasickou fasádnou omietkou.

Zrubový profil vytvorí z murovanej stavby drevenicu

Ak túžite po drevenej stavbe, no s murovaným skeletom, odporúčame prvú alternatívu, pretože s jej použitím sa akýkoľvek murovaný dom stane drevenicou. Zrubový profil má polguľovitý prierez, preto vytvára kresbu uloženia surového dreva v podobe guľatiny jednej a na druhej. Obsahuje však systém pera a drážky, preto je jeho skladanie na stene stavebnicou. Práca s ním je vďaka tomu rýchla a relatívne jednoduchá. Samotné drevo zrubového profilu je dostatočne hrubé a podporuje izolačné vlastnosti stavby, no aj tak sa odporúča vložiť do lôžka medzi murivo a drevo polystyrén na dosiahnutie optimálnej izolácie stavby.

Kombinácia štandardnej fasády a tatranského profilu

Drevený tatranský profil sa dnes uplatňuje relatívne často v modernej architektúre, kedy sa využíva na čiastočné obklady plôch fasád. Napríklad na zdôraznenie výklenkov, priestorov medzi oknami či vnútorných plôch balkónov. Obzvlášť efektná je kombinácia tatranského profilu v prevedení červený smrek s bielou a sivou omietkou.

Ošetrenie drevených fasádnych materiálov

Drevo oboch drevených systémov je potrebné vopred ošetriť, aby na fasáde vydržalo v plnej kráse desiatky rokov. Zrubový aj tatranský profil preto odporúčame ešte pred jeho aplikáciou natrieť najskôr napúšťadlom, čím z dreva odstránime škodcov a uzavrieme jeho póry, čím zabránime prieniku ďalších. Na zachovanie pôvodného odtieňa dreva je vhodné použiť bezfarebné napúšťadlo. Následne dosky natierame štandardnými nátermi, v závislosti od želaného výsledného vzhľadu dreveného obkladu. Tento náter je vhodné zopakovať minimálne raz za dva roky.