Zelenina a ovocie postupne dozrievajú, preto si práve v období na konci leta záhradu najviac užijeme. Avšak, stále by ste nemali zabúdať na potrebnú starostlivosť. Čo je v záhrade ideálne robiť s blížiacim sa záverom letného obdobia?

Summer-Pruning-Before

Pri niektorých plodinách potrebujete urýchliť dozrievanie tak, aby ste všetku úrodu stihli pozbierať ešte pred prvými mrazmi. Aj preto zastrihnite vrchovce paradajok či skráťte mladé výhonky viniča. Dozrievajúce hrozno je navyše potrebné ochrániť pred vtákmi, a preto ho pokryje tenkou tkaninou.

Je potrebné venovať sa aj ovocným stromom, najmä kôstkoviciam. Začnite s letným rezom tak, že skrátite letné výhonky. Ak sa nich ešte nachádza úroda, konáre podoprite tak, aby sa pod ťarchou plodov nezlomili. V prípade, že sa chystáte rozšíriť svoj ovocný sad, začnite sa obzerať zavhodnými sadenicami.

Maliny aj ostružiny zostrihajte úplne k zemi a ríbezle postriekajte proti škvrnitosti listov.straw

Jahody už postupne vytvorili svoje poplazy, ktoré je treba presadiť. Vyberajte si tie výhonky, ktoré sú najväčšie alebo sa nachádzajú čo najbližšie k hlavnej rastline. Staré jahody pohnojte, čím zabezpečíte bohaté kvitnutie na nadchádzajúcu sezónu.

Pestovatelia ruží by mali poctivo odstraňovať všetky listy, ktoré sú napadnuté škodcami, čím znemožnia ďalšiemu šíreniu chorôb. Rovnako je potrebné prestať s hnojením, aby už rastliny zbytočne nevytvárali nové puky.

Na konci leta môžete rozmnožovať niektoré trvalky delením koreňových systémov. A to napríklad prvosienky či pivonky. Zo zeme vyberte cibule tulipánov a uskladnite ich na chladnom mieste.