Síce si s tatranským profilom väčšina z nás spája obloženie podkroví či chát, tento drevený systém obkladu je využiteľný aj v exteriéri. Vďaka svojmu jednoduchému systému montáže navyše uľahčuje prácu aj na ťažšie dostupných miestach. Inšpirujte sa aj vy, kde v exteriéri zužitkujete drevené systémy s perodrážkou.

45194009_m

Podbitie strechy si uľahčíte práve tatranským profilom

Azda vôbec najčastejšie je drevený tatranský profil v exteriéri využívaný pri podbíjaní strechy. Na tento účel sa zvyčajne volí drevo a práve profil má ideálne vlastnosti na toto použitie. Jednoducho sa pokladá, je tvárny, funkčný a po finálnej realizácii aj estetický. Preto sa mnoho staviteľov rozhoduje pre tatranský profil aj v prípade podbitia strechy.

Na rozdiel od použitia v interiéri, pri podbitke nemusíte zhotovovať podkladovú konštrukciu na montáž. Poslúži vám krov a latovanie strechy. O tieto drevené prvky fixujete dosky profilu, pričom buď zvolíte spôsob nabíjania klinčekov do pera, alebo jednoduchšie navŕtavanie skrutiek. Ešte pred samotným kladením si však podbitku dobre zamerajte, na základe čoho si pripravíte požadované rozmery dosiek. Tie vám odporúčame ešte na zemi natrieť základným lakom na drevo, čím dosky zakonzervujete aj z ich rubovej strany. Viditeľnú časť ošetríte ďalšou vrstvou náteru požadovanej farby už potom, ako bude podbitie strechy hotové.

Príjemná alternatíva podlahy na balkón

Ďalšou formou dreveného obkladového systému je dlážkovica, teda podlaha vytvorená z čistého masívneho dreva. Vďaka kvalite materiálu a možnosti jeho ochrany nátermi je opäť vhodná nielen do interiéru, ale aj exteriérov. Ak preto rozmýšľate nad príjemnou podlahou na balkón, skúste do okruhu potenciálnych riešení zaradiť aj dlážkovicu. V prípade, že sa pre ňu skutočne rozhodnete, uvidíte, že ten pocit pri vyjdení na balkón bosými nohami je na nezaplatenie.