Používanie práčky je bežnou súčasťou domácich prác. Je to šikovný pomocník, ale časy, kedy práčka vydržala desať rokov, sú dávno preč. Najrýchlejšie sa opotrebuje ohrievacie teleso do práčky alebo bubon. Aj to, ako pristupujeme k praniu a práčke, môže ovplyvniť jej životnosť.

teleso

 

Malé tipy na správnu starostlivosť o práčku

Hovorí sa, že aj s malými zmenami môžete dosiahnuť veľké výsledky. Máme pre vás preto niekoľko tipov, ako predĺžiť život vašej práčke.

  • Naučte sa používať všetky programy práčky. Nie náhodou má práčka mnoho funkcií. Čím lepšie ich budete využívať, tým efektívnejšie bude práčka pracovať.
  • Zmenšite množstvo oblečenia na praciu várku. Oblečenie potrebuje priestor na pohyb v bubne, aby sa vypralo. Prepĺňaním pracieho bubna sa prádlo nemusí oprať dôkladne, čo si vyžiada opätovné pranie, a tým sa práčka opotrebováva.
  • Využite prednamáčací program. Prací gél alebo prášok sa uvoľní skôr a špinavšie oblečenie nebudete musieť prať druhýkrát.
  • Vyberte si správny prací prostriedok. To, ako ohrievacie teleso do práčky pracuje závisí aj od kvality pracieho prášku či gélu. Nechajte si poradiť odborníkmi.
  • Pravidelne práčku čistite. Na nových práčkach je možnosť funkcie automatického samočistenia. Na staršie modely je v predajniach drogérií množstvo prípravkov na čistenie. Ak uprednostňujete domáce rady, na vyčistenie práčky je výborný aj obyčajný ocot.
  • Nezabúdajte aj na ostatné časti práčky. Okrem bubna sa pri čistení zamerajte aj na tesniacu gumu, priestor na dávkovanie pracieho prostriedku a vonkajšie vybavenie práčky.

Pravidelná starostlivosť o práčku je dôležitá. V prípade, že sa vám napriek našim radám ohrievacie teleso do práčky alebo bubon pokazia alebo nepracujú správne, je vhodné vyhľadať odborníka. Ak je práčka v záruke, využite servis priamo od výrobcu alebo jej distribútora.