Prehoz je vlastne hrubšia ozdobná deka, ktorá slúži na zakrytie postele. Ide o veľmi obľúbený interiérový doplnok z kategórie textílií. Nebojte sa aj vy siahnuť po tomto všestranne praktickom pomocníkovi.

Na čo všetko dokážu slúžiť prehozy? Podľa čoho možno prehoz vyberať? To všetko sa dočítate nižšie..

 11983_8936__vyr_4095Luxusny-a-moderny-prehoz-39cv

Na čo slúžia prehozy?

Prehozy na posteľ majú hneď niekoľko praktických i estetických funkcií. Dokážu spoľahlivo ochrániť vaše obliečky i poťahy postele pred vonkajším poškodením. Obliečky sa veľmi jednoducho zašpinia. Večné pranie a čistenie by nebavilo ani najusilovnejšie gazdiné. Azda najhorším strašiakom pre všetky bytové textílie je ten neviditeľný prach lietajúci vzduchom. Prach sa v obliečkach okamžite usádza a vytvára tak znečistené prostredie. Takéto obliečky môžu alergikom alebo ľuďom so zníženou imunitou spôsobiť respiračné i kožné ochorenia. Je potrebné uvedomiť si, koľko času skutočne strávite v ich blízkosti. Pri spánku dochádza k neustálemu vdychovaniu všetkého, čo perina obsahuje.

Ani významnú estetickú funkciu tohto pomocníka nemožno zanedbať. Obchodníci dnes ponúkajú nádherné luxusné prehozy rôznych farieb aj vzorov. Vhodným výberom dokážete nesmierne zútulniť interiér svojej spálne. Posteľ s prehozom pôsobí čisto, luxusne a zároveň vytvára domácky dojem. Výber tohto vďačného dizajnového kúsku zostáva len a len na vašom vlastnom vkuse. Verte, že v širokom výbere si určite prídete na svoje.

Podľa čoho vybrať ten správny?

Existuje niekoľko jednoduchých kritérií, podľa ktorých si svoj milovaný prehoz vyberiete rýchlo a k svojej spokojnosti.

Veľkosť

Veci ohľadom veľkosti netreba určite nikomu priveľmi vysvetľovať. Veľkosť si zo zásady volíte podľa rozmerov postele. Existujú prehozy pre manželské i jednotlivé postele. Pri výbere veľkosti však majte na pamäti, že prehoz by mal o pár centimetrov prevísať cez okraj postele.

Materiál

Výrobcovia ponúkajú viacero možností materiálového prevedenia. Ide väčšinou o striedaniu polyesteru a bavlny, prípadne ich kombinácie. Materiál si určite voľte podľa vlastného uváženia a toho, čo vám bude v spálni príjemnejšie.

Dizajn

Prehozy sú skutočne vďačným doplnkom do spálne. Dokážu majstrovsky dotvoriť interiér a dodať mu štýlový vzhľad. Dizajn by mal zodpovedať hlavne charakteru a farebnému ladeniu spálne. Nemusíte sa báť, že nenájdete ten správny. Predajcovia ponúkajú farby, vzory, prešívania aj jednoduché textúry.

Tip: dolaďte k svojmu prehozu malé ozdobné vankúšiky alebo veľké závesy