Mnoho ľudí využíva svoje nehnuteľnosti ako zdroj príjmu, a preto ich prenajímajú. Najmä vo väčších mestách je takáto forma bývania naozaj vyhľadávaná, čo zabezpečuje dostatočný počet potenciálnych nájomcov. A práve oni sú hlavným problémom a zároveň kľúčom k úspechu. Ako teda postupovať pri správnom prenajatí vašej nehnuteľnosti?

flat

Ako nájsť nájomcov?

Ešte pred tým, než začnete byt, dom alebo izbu inzerovať, dajte si záležať na ich príprave. Priestor dokonale upracte, vyhoďte z neho všetko, čo tam nepatrí a zhotovte kvalitné a detailné fotografie. Tie by mali popisovať reálny stav, v akom bude daná nehnuteľnosť prenajatá. Fotografie spolu s podrobným popisom  a požadovanou cenou vložte do inzerátu a ten uverejnite na fórach či sociálnych sieťach. Ak viete, akým tipom nájomcov sa chcete vyhnúť, zdôraznite to už v samotnom texte inzerátu.

O nájomcovi si zistite čo najviac

Postupne sa vám určite začnú hromadiť správy od potenciálnych nájomcov. Žiaľ, na Slovensku neexistuje žiadny register, a preto si ich nemáte kde overiť. Napriek tomu sa o nich snažte získať maximálne množstvo informácií. Prezrite si ich profil na sociálnej sieti, vyhľadajte si ich meno, čím môžete zistiť čo robia, ale napríklad aj to, či dlžia sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. Akékoľvek zistené pochybnosti si nenechajte pre seba, ale pri obhliadke so zistenými skutočnosťami záujemcu o prenájom konfrontujte.

flat2

V zmluve o prenájom popíšte všetky detaily

Ak sa vám podarilo vybrať nájomcu, nastáva krok tvorby a následného podpisu nájomnej zmluvy. Tá by mala okrem základných informácií ako je predmet zmluvy, cenu za prenájom a spôsob platby obsahovať spôsob refundácie za spôsobené škody nájomcom, podmienky zloženia depozitu, aktuálny stav jednotlivých meračov energií , zadefinovaný maximálny počet ľudí, ktorý môže v nehnuteľnosti bývať, to, ako budete vykonávať kontroly a nezabúdajte na možnosti odstúpenia od zmluvy. Je vhodné do zmluvy zahrnúť každú drobnosť, ktorá vás napadne, čím sa ochránite pred prípadnými problémami. Občiansky preukaz, ktorý vám potenciálny nájomca poskytne na spísanie zmluvy, si overte  na stránke Ministerstva vnútra, čí nebol predmetom odcudzenia.

Pozor na dane!

Na záver nezabúdajte, že poskytnutím nehnuteľnosti do prenájmu vznikajú povinnosti aj vám. Takto získané príjmy totiž musíte zdaniť okrem odpočítateľných nákladov na prevádzku vo výške 500€.