Väčšina majiteľov rodinných domov si pre svoju garáž volí sekciové garážové brány. Tie predstavujú azda najestetickejšie a zároveň najodolnejšie prevedenie garážových brán. Nie všetky garáže však disponujú vhodným interiérom na umiestnenie spomínaného typu brány. Akú alternatívu možno použiť v tom prípade?

truss-garage-waterloo-structure-907122_960_720

Otvorená sekciová brána znižuje výšku stropu garáže

Sekciové garážové brány predstavujú najpoužívanejší typ garážových brán v rodinných domoch. Dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú práve pre ne, je viacero. Tým hlavným je najmä atraktívny dizajn tvorený lamelami, ktoré sú navyše dostupné vo viacerých prevedeniach líšiacich sa farebnosťou, výškou lamiel či prítomnosťou kazetového vzoru. Tieto obľúbené garážové brány do domácich garáží disponujú aj nízkou hlučnosťou, výbornými izolačnými vlastnosťami a najmä, obrovskou životnosťou.

Sekciová brána si vyžaduje odbornú montáž, a to najmä kvôli jej otváraniu. Počas neho sa totiž lamely presúvajú systémom koľajničiek na strop v interiéri. Aj to je dôvod, prečo sú vo väčšine garáží priestorovo nenáročné. Neplatí to však pre garáže s naozaj nízkym stropom či pre tie, kde je nutné parkovať vysoké vozidlo. V tomto prípade môžu predstavovať menší problém. Práve vtedy sa odporúča použiť alternatívu sekciových garážových brán vo forme rolovacích brán.

Rolovacie garážové brány ako ideálny kompromis

kgAk sa naskytne problém s výškou garáže či stavebným otvorom, je nutné hľadať kompromis. Rolovacie garážového brány ho ponúkajú azda v najrozumnejšej forme. I keď sú hlučnejšie a náchylnejšie na poškodenie než sekciové brány, z interiéru garáže neodkrajujú absolútne žiadne miesto. Lamely sa pri otváraní garáže jednoducho zrolujú do valca umiestneného priamo nad bránou, a preto nepredstavujú žiadnu prekážku. Aj vďaka tomu disponujú širokou variabilitou inštalácie – je možno osadiť ich priamo do otvoru brány, ale aj za otvor či pred otvor. Nemusíte sa báť, že rolovacie garážové brány vyzerajú neatraktívne tak, ako možno pred desiatimi rokmi. Vďaka správnemu výberu vzoru a farebnosti dokážu dokonca výrazne spestriť vonkajší vzhľad vášho domu.