Žiadny kutil ani domáci majster sa nezaobíde bez sady náradia. Pri všetkých tých pílkach, šraubovákoch, vŕtačkách a kliešťoch sa vo výbave vašej dielne iste bude hodiť aj renovátor. Je to zariadenie, ktoré má vďaka svojej multifunkčnosti veľmi široké pole pôsobnosti.

renovator

Prvý renovátor má viac ako 40 rokov

O multifunkčných zariadeniach vo všeobecnosti nepanuje príliš valná mienka. Hovorí sa o nich, že dokážu všeličo, no nič poriadne. Toto tvrdenie pre renovátor iste neplatí. Veď na trhu je už viac ako 40 rokov – práve v tom čase uzrel svetlo sveta prvý renovátor, respektíve jednoduchá uhlová oscilačná brúska. Jeho výrobe sa postupne začalo venovať mnoho spoločností, ktoré vyrábajú pracovné zariadenia pre dom a záhradu, napríklad Bosch. S podobným zariadením sa ale môžete stretnúť napríklad aj v nemocniciach (pílka na sadru).

Vylepšená oscilačná brúska

Keď sa oscilačná brúska rozšíri o sériu nadstavcov, vznikne multifunkčné zariadenie použiteľné pri rôznom druhu a rozsahu domácich prác. Renovátor je relatívne malý a ľahký a prácu s ním zvládnu profesionálni montéri aj laici, ktorí kde-tu potrebujú vyriešiť domáce opravy, hoci aj v obmedzenom priestore. Renovátor dokáže rezať kovy,plasty aj drevo, nie je mu cudzie ani brúsenie či taká „špinavá“ práca akou je škriabanie omietky. Ľahko s ním zvládnete práce v interiéroch od zeme až po strop – renováciu podláh, obkladov, okien aj stien.

Renovátor zvládne každú prácu v domácnosti

 

Princíp fungovania

Zariadenie pracuje na báze oscilácie v malom uhle. Jej frekvencia je regulovateľná a môže dosahovať aj viac ako 20 000 kmitov v priebehu minúty. Rozdiel medzi kvalitným a menej kvalitným renovátorom spoznáte už na prvý pohmat – kvalitnejšie modely sú lepšie ergonomicky riešené. Rozhodujúcou je aj kvalita materiálu a ponuka príslušenstva a pracovných nadstavcov (doplnkový sortiment je u jednoduchších alebo menej kvalitných nástrojov o poznanie chudobnejší).

Vďaka variabilite pripojenia doplnkov vám renovátor nenarobí neporiadok

Cieľová skupina

Renovátor nie je zariadenie, ktoré by plnohodnotne nahradilo celú vašu nástrojovú výbavu. Je však super voľbou napríklad na chaty, kde nechcete skladovať viacero drahších nástrojov, prípadne pre príležitostných domácich majstrov, ktorí nechcú alebo nemôžu investovať do početného drahého vybavenia. Najmä drahšie modely si však môžete všimnúť aj v rukách profesionálov a to najmä pri realizácii dokončovacích prác.

Tip od nás

Kúpa kvalitného renovátora sa však vyplatí. My odporúčame Bosch PMF 250 Set multifunkčného náradia. Jedná sa o výkonné zariadenia s 250W motorm, schopné pracovať pri 15 – 20 000 kmitoch za minútu v rozsahu 2,8°. Set obsahuje 9kusov príslušenstva (vrátane bimetalových ponorných listov, rašple na maltu a lepidlo či ponorného pílového listu), ktoré sa dajú meniť rýchlo a jednoducho bez kľúča.