Nové smernice Európskej únie sú dôvodom, prečo musíme už teraz stavať nízkoenergetické domy, dokonca s takmer nulovou spotrebou energie. Aj preto sa v nich nezaobídeme bez viacerých zariadení, ktoré zvyšujú jej využitie v priestore a zabraňujú jej stratám. Jedným z nich je aj riadené vetranie, teda rekuperácia. Ako takéto vetranie funguje a koľko energie vám dokáže ušetriť.

b

Teplo, ktoré pri vetraní neuniká

Pri vetraní interiéru odchádza spoločne so vzduchom aj obrovské množstvo tepla.  Ak máte okno otvorené počas 60 minút, oknom vyletí až 75% tepla z miestnosti. A to je naozaj obrovské číslo, ktoré vás stojí obrovské peniaze. Vetrať sa však dá aj inak. Tak, aby teplo zostalo v interiéri a odišiel z neho len vydýchaný vzduch, a aby sa vzduch prichádzajúci do miestnosti opäť ohrial týmto teplom. Práve takéto riadené vetranie pre vaše bývanie dokáže zabezpečiť rekuperačná jednotka.

7-consideration-heat-recovery-ventilator-and-radon

Výhody riadeného vetrania

Rekuperátor obsahuje výmenník tepla, v ktorom sa akoby zachytáva teplo zo vzduchu odvádzaného z priestoru a zároveň sa ním zahrieva vzduch z exteriéru. Tepelné straty sa tak minimalizujú, čím nielen zabraňujete únikom tepla, šetríte energiou, a tým aj vašimi peniazmi, no zároveň sa zvyšuje aj váš komfort. Vetraním sa vám totiž v domove nezníži teplota a zároveň máte zabezpečený stály prísun čerstvého a najmä sviežeho vzduchu aj bez toho, aby ste vôbec museli otvárať okná. V priestore nevzniká prievan a dochádza k regulácii optimálnej vlhkosti. Zároveň je vyžadovaná nižšia intenzita vykurovania, čo opäť šetrí vaše peniaze.

Koľko môžete rekuperáciou ušetriť?

I keď účinnosť rekuperácie nikdy nedosiahne 100%, môže sa pohybovať až na úrovni okolo 80%. Znamená to, že vzduchom unikne len 20% tepla v porovnaní s bežným vetraním cez otvorené okná. Koľko môžete rekuperáciou ušetriť, to môžete vidieť na nasledujúcom príklade. Na ohrev vzduchu z vonkajšieho priestoru s teplotou -12°C na bežnú izbovú teplotu je nutné spotrebovať približne 1,7 kW energie. Ročne môže táto spotreba predstavovať pokojne aj 3 MWh energie, čo po prevedení na eurá znamená viac než 300 €. Práve toľko a možno aj viac, v závislosti od veľkosti priestoru, rozdielu teplôt a efektivity vykurovania, vám môže ročne ušetriť riadené vetranie rekuperačnou jednotkou.