Ak máte vo vašom finančnom rozpočte nejaké tie financie navyše, potom ich rozhodne nenechávajte ležať len tak na bežnom účte. Síce v posledných rokoch bolo mimoriadne populárne presúvať peniaze na terminované vklady, v čase dnešných úrokových sadzieb to už nie je to najvýhodnejšie riešenie. V prípade, že chcete, aby vaše peniaze skutočne zarobili, musíte ich investovať. Príležitosťou sú rôzne investičné fondy, ktoré vám s troškou šťastia dokážu peniaze zhodnotiť aj o viac než 10% ročne. Treba len vedieť, ako správne rozložiť svoje úspory a mať trpezlivosť.

unnamed

Investovanie financií je možné do rôznych typov fondov. Tie najstabilnejšie, najmenej rizikové, no zároveň aj najmenej výnosné sú fondy dlhopisové. Naopak, o niečo rizikovejšie no pravdepodobne s väčším výnosom, sú zas kapitálové a investičné fondy. Nie je dobré spoľahnúť sa len na jeden druh a následne konkrétny typ fondu, ale peniaze rozložiť na viaceré naraz. Tým dokážete eliminovať rôzne riziká, ktoré sú späté práve s investovaním.

Jeden fond síce stratí, no druhý na túto stratu zarobí

Situácia na finančnom trhu nie je vždy prehľadná a reaguje prudko na zmeny v politike či zmeny celkovej ekonomickej situácie. Prepady bývajú zväčša rapídne, rasty o niečo pomalšie. Avšak, dotknúť sa môžu jedného fondu a druhého absolútne, prípadne ho daná zmena môže ešte posilniť. A práve to je dôvod, prečo nevložiť všetko len na jednu kartu, ale peniaze rozložiť. Jeden výnosný fond totiž dokáže pokryť prípadne straty z investícií, ktoré by sa nepodarili. Práve rozložením financií znížite riziko, že prerobíte a naopak, výrazne zvýšite šance na masívnejší zisk.

Po poklese nikdy nepodliehajte panike

Takisto je pri investovaní potrebné nepodliehať panike. Síce sa niekedy môžete prepadnúť do červených čísel z hľadiska výnosov, stačí len počkať a možno už onedlho sa daný fond rozbehne a zaznamená značný rast. Jednoducho, musíte mať trpezlivosť a prečkať aj horšie momenty, pretože na tie sa veľmi rýchlo zabudne. Ak len predsa budete chcieť svoje financie vybrať, poraďte sa predtým s odborníkom na investovanie, napríklad zo spoločnosti Prvá penzijná.