Nebolo takmer žiadneho dospelého človeka, ktorý by si v 90-tych rokoch nezaložil stavebné sporenie. Jeho podmienky boli bezkonkurenčné, pretože štát každému sporiteľovi dal ročne  štátnu prémiu vo výške 40% z ročných vkladov v maximálnej sume približujúcej sa v prepočte na 200 EUR. Možno aj preto sa v stavebných sporiteľniach tvorili dlhokánske rady a ľudia v nich boli ochotní čakať aj hodiny. Žiaľ, doba sa zmenila a s ňou aj stavebné sporenie. To sa pomaly, ale iste, posúva na okraj v rámci dostupných finančných produktov.

stav

Štátna prémia postupne klesá

V súčasnosti sa výška štátnej prémie na stavebné sporenie pohybuje na úrovni 5,5% z ročných vkladov, no v maximálnej výške 66,39 EUR (platné pre rok 2015). Žiaľ, podľa trendu z posledného obdobia sa predpokladá, že v ďalších rokoch bude táto čiastka aj naďalej klesať. Na získanie prémie musíte za rok na sporenie vložiť aspoň 1206,93 EUR. Štátnu prémiu však aj napriek nízkej sume môžeme aj naďalej považovať za jednu z hlavných výhod stavebného sporenia. Navyše, nepodlieha dani a získať ju v rámci rodiny môže každý jeden člen, aj dieťa, ktoré má založené svoje sporenie.

uroky1

Úroky porovnateľné s bankovými produktmi a vysoké poplatky za založenie či vedenie

Okrem štátnej prémie výrazne pokleslo aj zhodnotenie šetrenej sumy. Ročný úrok sa v súčasnosti pohybuje na úrovni okolo 2,5%, pričom vyššie zhodnotenie vám dokážu ponúknuť niektoré banky v ich sporiacich balíčkoch či v terminovaných vkladoch. Reálny výnos tiež znižujú relatívne vysoké poplatky za spísanie zmluvy a vedenie konta v stavebnej sporiteľni, pričom tie sa spolu môžu pohybovať až vo výške desiatok eur.

Limitované použitie finančných zdrojov v prvých šiestich rokoch

Oproti bankovým sporeniam či terminovaným vkladom je využitie financií zo stavebného sporenia počas prvých šiestich rokov výrazne limitované. Peniaze si môžete vybrať len za účelom rekonštrukcie, modernizácie bývania či na jeho zadováženie, pričom výdavky musíte dokladovať. V banke sa s ničím podobným nestretnete a peniaze si môžete vybrať prakticky kedykoľvek a použiť na čokoľvek.

Málo pružné úvery

Samozrejme, mnoho sporiteľov si založilo stavebné sporenie kvôli možnosti získať výhodný úver na bývanie. Jeho výhodnosť sa však kvôli nízkym úrokovým sadzbám opäť znížila a bankové úvery sú vďaka tomu naozaj konkurencie schopné. V ich prospech hrá určite aj väčšia pružnosť.