Dnes je jednou z najpopulárnejších prevedení zariadenia do záhrady teakový nábytok. Potupne vytláča plast či klasické drevo, a to najmä vďaka výborným vlastnostiam, ktoré materiál teak predurčujú na použitie v záhrade. Teakový nábytok je navyše aj veľmi vkusný a zaručene aj stále moderný. Zaobstaraním si teakového nábytku do záhrady teda získate dlhotrvajúcu odolnosť a štýlovosť, vďaka ktorým nebudete nútení niekoľko rokov meniť vaše zariadenie terasy či záhrady.

teakove-drevo_900

Tajomstvo odolnosti sa skrýva vo vlastnom oleji

Teakové drevo pochádza z tropickej dreviny rovnomenného názvu. Tá rastie najmä vo vlhkých oblastiach juhovýchodnej Ázie či západnej Afriky. Svojimi vlastnosťami sa zaraďuje medzi materiály, ktoré sú najkvalitnejšie a najvhodnejšie na výrobu akéhokoľvek nábytku. Teakové drevo obsahuje svoj vlastný olej, ktorý drevu dodáva vysokú odolnosť. Teak s prehľadom zvláda zaťaženie vo forme častých zmien počasia, dažďa, mrazov, vysokej intenzity slnečného žiarenia či rozličných škodcov. Olej vytvára špeciálny film, vďaka ktorému sa drevo správa rovnako v suchom aj vlhkom prostredí. Z tohto dreva sa aj vďaka jeho vynikajúcim vlastnostiam vyrába najmä záhradný nábytok. Najobľúbenejšie sú najmä teakové stoly či stoličky, ktoré vytvoria pohodlné a kvalitné posedenie aj vo vašej záhrade či na terase.

teak

Starostlivosť o teak

Žiadny nábytok však nevydrží bez príslušnej starostlivosti. Tú si vyžaduje aj ten vyrobený z teaku. Bežné nečistoty zotriete jednoducho navlhčeniu handričkou. Ak pri tom použijete akékoľvek čistiace prostriedky, dbajte na ich dokonalé zmytie. Teakové drevo je totiž náchylné na zmenu farby, ktorá môže prejsť z typickej medenej až do sivej. Aby sme si farbu teakového nábytku uchovali čo najdlhšie, asi raz za sezónu aplikujeme špeciálny teakový olej. Pred jeho aplikáciou jemným brúsnym papierom zošúchane starý lak, čím bude nová vrstva na dreve lepšie držať. Takto pravidelne ošetrovaný nábytok vydrží bez akejkoľvek zmeny na jeho atraktivite aj desiatky rokov a vaša záhrada s ním bude žiariť neustálou novotou.