Krištáľové lustre sú už od nepamäti symbolom luxusu. Hojne sa vyskytovali najmä na zámockých sídlach, no často aj u bežných ľudí, ktorí si potrpeli na prepych. Síce sa v posledných rokoch popularita tohto typu svietidiel značne znížila, v súčasnosti sledujeme ich znovuzrodenie. Tento výrazný prvok interiéru totiž získal moderné technológie a vracia sa aj do súčasných interiérov.

1

Tak ako v móde, tak aj v oblasti interiérových dizajnov sa trendy opakujú. To, čo bolo v kurze desiatky rokov dozadu, sa časom opäť vráti ako nový hit, mierne inovovaný aktuálnymi požiadavkami doby. Práve to sledujeme aj v prípade krištáľových lustrov. Tento donedávna zatracovaný typ interiérových svietidiel si opäť získava stratenú popularitu a dostáva sa aj do bývaní obyčajných ľudí. Krištáľové svietidlá však treba správne skombinovať s ostatnými prvkami interiéru, pretože len tak dokážete zabezpečiť oku lahodiaci výsledok.

Dizajn, ktorému lahodia krištáľové lustre

Krištáľové lustre kráčajú ruka v ruke s rustikálnym či vintage interiérovým dizajnom. Práve tieto dva smery sú dnes doslova v kurze. Drevená podlaha, biele steny, nábytok v bielej farbe či s jemnou patinou, ornamentové zrkadlá či iné interiérové doplnky s nádychom minulosti sú práve tým, čo vytvára dokonalú súhru s krištáľovým lustrom. Tento typ svietidiel ešte viac pomôže vyniknúť interiéru, a tak ho dostať z uniformnosti. Priestorom zariadeným v uvedenom duchu dodajú krištáľové lustre potrebnú iskru a dostanú ich na úplne inú úroveň. Vhodné sú najmä do obývacích miestností, kuchyne či spálne. Aj keď mnohé z týchto svietidiel majú relatívne vysoké IP krytie, nie sú odporúčané do kúpeľní. Vzhľadom na svoju dĺžku ani do priestorov s nižšími stropmi a vstupných miestností do domu či bytu.

3.

Prispôsobené modernej dobe, jej trendom a technológiám

Síce sú krištáľové lustre prvkom z minulosti, aj oni sa museli prispôsobiť súčasnej dobe. Najmä technológiám a trendu šetrenia energetickými zdrojmi. Je totiž známe, že vzhľadom na väčší počet svetelných zdrojov na jednom svietidle, spotrebúvajú viac elektrickej energie. Preto aj medzi týmto typom lustrov už nachádzame modely spájajúce typický dizajn krištáľu s technológiou LED. Tá prináša až 10-násobne nižšie spotreby energie ako klasické svetelné zdroje. Takisto aj oveľa dlhšiu životnosť zdrojov, dokonca v rade až niekoľkých desiatok tisíc hodín svietenia. Moderné krištáľové lustre majú často LED zdroje vstavané, preto odpadá ďalšia investícia do kupovania jednotlivých žiaroviek. A tých býva vo veľkých závesných lustroch naozaj veľa.

Dobe sa prispôsobil aj dizajn lustrov. Okrem honosných veľkých svietidiel si dnes môžete do svojho bývania zaobstarať aj menší krištáľový luster, a to ako závesný, tak aj stropný. Ustúpilo sa od honosného zdobenia, a tak nebude problém nájsť luxusnejšie pôsobiace minimalistické svietidlo z krištáľového materiálu.

4.

Obrovský výber krištáľových lustrov, v klasických či moderných prevedeniach, nájdete v internetovom obchode Svietidla-R1.sk.