Určite ste už aj vy pozberali takmer celú úrodu zeleniny a ovocia. Vaša záhrada síce zíva prázdnotou, no stav preplnenia hlásia všetky debničky, košíky a skladovacie priestory. Ak chcete, aby ste si vypestovanú zeleninu a ovocie užívali čo najdlhšie, inšpirujte sa nasledujúcimi spôsobmi, ako ich čo najlepšie uskladniť.

still-life-840090_640

Len jablká a hrušky so stopkou vydržia celú zimu

Dlhú životnosť jabĺk a hrušiek ovplyvňuje už samotný zber, ktorý je ideálne prevádzať za suchého počasia. Každý plod je potrebné odtrhnúť zo stromu aj so stopkou, inak je veľmi náchylný na nahnívanie. Samozrejme, pri zbere sa občas podarí stopku zlomiť, a preto vždy pred uskladnením tohto ovocia všetky plody pretrieďte. Tie, ktoré stopku nemajú, oddeľte a vyčleňte si ich na skorší konzum. Jablká a hrušky so stopkou môžete uskladniť na zimu a za ideálnych podmienok vám vydržia až do leta. Jednotlivé plody ukladajte do priedušných drevených alebo plastových debničiek maximálne do dvoch radov. Jablká hore stopkou, hrušky stopkou nadol. Ak každý plod zabalíte do novinového papiera, zabránite šíreniu hniloby z plodu na plod. Jednotlivé debničky môžete skladovať v maximálne dvoch radoch na sebe, prípadne každú vložiť do osobitnej police. Jablká a hrušky majú tendenciu absorbovať vône a mnohé organické látky, preto ich skladujte v osobitnej miestnosti bez prítomnosti iného ovocia či zeleniny.

Mrkvu a petržlen ideálne vložiť do piesku

Koreňovú zeleninu ako mrkvu a petržlen skladujeme najčastejšie v chladnejších pivniciach zahrabané v piesku. Tak zabránime im vysušeniu a zeleninu zachováme sviežu a čerstvú aj celé mesiace. Nikdy však do jednej nádoby s pieskom neumiestňujte viacero druhov zeleniny naraz a pred uskladnením piesok prehnane nepolievajte vodou. Mrkva či petržlen vám totiž môžu zhniť. Ak máte vlhkejšiu pivnicu, nádobu s pieskom nepokladajte priamo na zem, ale napríklad na drevenú paletu. Piesok by totiž mohol nadmerne absorbovať vodu. V prípade suchých skladovacích priestorov s nízkou vlhkosťou je vhodné do blízkosti skladovanej zeleniny umiestniť nádobu s vodou.

Bez ohľadu na typ skladovanej zeleniny či ovocia, skladovací priestor vždy vopred pripravte. Zabezpečte, aby bol dostatočne prevetraný a neobsahoval na stenách žiadne plesne. Ak sú prítomné, ešte pred uložením plodov nezabudnite na ich poctivé odstránenie.

Foto: pixabay.com