Nie každý túži po hypermodernej strohej kuchyni, kde sme zavrhli aj kovanie, aby nepôsobilo rušivo. Mnohí z nás si teplo domáceho krbu a kuchyne predstavujú romantickejšie. Pre sú stále väčším hitom vintage kuchyne.

kuchyna

Od nie zrovna lichotivého rustikálneho štýlu sme sa však už posunuli ďalej. Moderná vintage kuchyňa (áno, prečo ju tak nenazvať) sa posunula k inšpirácii Provence i k takzvanému shaby chic stylu. A pravdou je, že aj keď tento štýl panelákovému bytu nepristane, hodí sa do domov a domčekov v mestách aj na dedinách, rovnako ako na naše chalupy. A budete ho milovať vy, aj vaša rodina. Ako na vintage kuchyňu?

Moderná vintage kuchyňa

Opäť som u paradoxu – vintage a moderná? Samozrejme! Profesionálne kuchynské štúdio, akým je slovenské WSD, vám vintage kuchyňu navrhne s najmodernejším vybavením. Pojazdy zásuviek, prepracované úložné priestory, koše na triedený odpad… To je len minimum moderných vychytáviek, ktoré nechýbajú ani vo vintage kuchynskej linke. Samozrejmosťou sú vstavané spotrebiče.

Romantické tvary a praktické usporiadanie

Vzhľad vintage kuchyni dávajú predovšetkým dvierka. Väčšinou sú profilované, alebo z frézovanými drážkami. Nemusíte sa hnať za masívom. Aj dvierka z MFD dosiek potiahnuté praktickými nábytkovými fóliami vypadajú moderne. Masív je potrebný iba v prípade, že chcete shaby chic vzhľad, teda dvierka s odretými rohmi a opadaným náterom. Áno, aj to je módne a žiadané.

Doprajte si kuchynský ostrovček. Ak máte miesto, práve toto usporiadanie linky, s ostrovčekom, dáva kuchyni vintage body naviac. Ďalším takým prvkom je obložený digestor, ktorý vytvára akýsi otvorený komín nad šporákom.

Ďalšími prvkami, ktoré podtrhnú vintage štýl je použitie rôznych prútených košíkov a zásuviek, zavesené hrnce a panvice napríklad nad zmieneným ostrovčekom, aj visiace kuchynské náčinie nad kuchynskou doskou.

Nebojte sa farieb

Vintage, to nie sú len drevené dekory. Naopak. Vintage kuchyniam pristanú farby – temné aj pastelové. Biela nič nepokazí, dobre vypadá ako shabby chic, ale čo tak skúsiť šedomodrú či burgundskú červenú?

S farbami ale môžete kúzliť aj inak. Bielu vintage kuchyňu doplňte farebnými obkladmi alebo dlažbou. Alebo si kúpte pestrofarebný kuchynský riad a taniere.