Bazén sa v dnešnej dobe nachádza v takmer každej záhrade. Poskytuje príležitosť kedykoľvek sa počas horúcich dní osviežiť, zrelaxovať či vybiť energiu z vašich detí. V prospech bazénov hrá aj relatívne dostupná cena niektorých druhov, vďaka ktorej si ho môžu dovoliť vo veľkom množstve rodín. Ako si ho však vybrať?

bazen1

Veľkosť investície

V prvom rade je potrebné zhodnotiť, akú sumu ste ochotní investovať. Zapustené bazény, ktoré sa stanú stabilnou súčasťou záhrady, si vyžadujú mnohé stavebné práce a vysoké investície v rádoch tisícok eur. Poskytnú vám však oveľa väčšie pohodlie, možnosti na plávanie v bazéne a rovnako je sezóna ich použitia dlhšia, než v prípade jednoduchých nadzemných bazénov.

Rozmery bazénov

Skúste sa zamyslieť, koľko ľudí bude bazén využívať. V tomto kroku sa zameriame len na lacnejšie nadzemné bazény. Ak budú slúžiť len vašim deťom, určite sa uspokoja aj s bazénom s priemerom približne 3 metre. Ak sa však v bazéne plánujú kúpať aj dospelí, určite zvoľte väčší. Na dojem z veľkosti vplýva aj základný tvar, pričom najpraktickejšie sú hranaté bazény. Minimálna hĺbka každého by mala byť aspoň 1,2 metra.

Základné typy finančne dostupnejších prevedení bazénov

Tou azda najlacnejšou verziou bazénu je klasický samonosný bazén s gumovým prstencom. Ten stačí nafúkať, pričom počas napúšťania vody sa konštrukcia bude zdvíhať aj sama s postupným zvyšovaním tlaku. Druhým populárnym prevedením je bazén s kovovou konštrukciou, na ktorú sa aplikuje špeciálna bazénová fólia. Tieto bazény sú ideálne, ak hľadáte rozmernejší a lacnejší bazén, v ktorom by ste chceli aj plávať. Poslednou verziou sú čiastočne zapustené bazény, ktoré sa umiestňujú do pripraveného vyhĺbeného podkladu. Svojou kvalitou sa vyrovnajú aj klasickým plne zapusteným bazénom.

bazén

 

Nezabúdajte na filtráciu

Bazén môže v mnohých prípadoch predstavovať nižšiu investíciu než systém čistenia vody. Naň by ste však nemali zabúdať v žiadnom prevedení bazénov. Vďaka nej a použitej chémií udržíte vodu neustále čistú a môžete ju používať aj celú sezónu. Do čistenia sa zapojte aj vy alebo vaše deti a pravidelne odstraňujte mechanické nečistoty z povrchu vodnej hladiny. Ich nanášaniu zabránite aj používaním krycej bazénovej fólie.