Z dlhodobého hľadiska je jedným z najpopulárnejších materiálov na výstavbu plotov drevo. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Vyzerá atraktívne, spoľahlivo plní svoju funkciu, ponúka relatívne jednoduchú prácu, vysokú životnosť pri vhodnej údržbe a je ekonomicky dostupné. Pri stavbe dreveného plotu máte hneď niekoľko možností materiálov, pre ktoré sa rozhodnúť. V závislosti od požadovaného dizajnu oplotenia vášho pozemku.

dreveny plot

Drevo potrebuje betónový základ

Na začiatok je nutné pripomenúť, že pokiaľ chcete postaviť plot čisto z dreva, potom od neho nemôžete očakávať, že vám vydrží slúžiť dlhé roky. Drevo je potrebné oddeliť od zeme, pretože neustálym nasakovaním jej vlhkosti by drevo aj napriek pravidelnej starostlivosti veľmi rýchlo podliehalo skaze. Preto drevo kombinujte s betónovými tvárnicami. Tie plnia hneď niekoľko funkcií – sú základom, ochraňujú drevený materiál pred presakovaním pôdnej vlhkosti a tvoria kostru na ukotvenie drevených profilov do výplne plotu.

Plotové dosky z dreva – nesmrteľná klasika

Základným dreveným materiálom na výstavbu dreveného plotu sú plotové dosky. Predstavujú drevený prefabrikát predurčený na jednoduchú prácu. Dosky sú dostupné v rozličných tvaroch s oblým, hranatým či skoseným vrchným profilom, vyrobené štandardne zo smrekového dreva alebo dreva červeného smreku. Druhá spomínaná možnosť predstavuje kvalitnejšiu alternatívu z dôvodu vyššej odolnosti dreveného masívu z tejto dreviny. Jednotlivé plotové latky sa montujú na kostru, zvyčajne samoreznými nehrdzavejúcimi skrutkami. Kostru môžete vytvoriť buď z drevených hranolov alebo kovovej “jokloviny”. V prípade, že chcete plotovými doskami docieliť nepriehľadný plot, okrem techniky montovania jednej dosky natesno k druhej, môžete vytvoriť tzv. drevený plot. Ten je založený na vyplnení voľných priestorov plotovou latkou z opačnej strany.

Zrubový profil ako alternatíva pre rozľahlejšie drevené ploty

Okrem plotových dosiek je možné na výstavbu dreveného plotu využiť aj zrubový profil. Tento profil je ideálnejší pre rozsiahlejšie ploty, vďaka rýchlejšej práci a nižšej finančnej investícií. Zrubový profil má polguľovitý prierez a na plot sa ukladá v horizontálnom smere. Profil sa zakladá do obvodovej konštrukcie z hranolov, pričom vzniká priehľadný plot. Jednotlivé dosky zrubového profilu sa do seba zasúvajú systémom pera a drážky, čo výrazne urýchli montáž.