Bývate v klasickom murovanom dome, no žiada sa vám zmeniť ho na tradičnú drevenú stavbu s charakteristickou atmosférou? Dnes to nebude žiaden problém. Vďaka dreveným prefabrikátom dokážete každú jednu stenu obaliť do dreva tak, že výsledok bude pôsobiť, ako by bola celá postavená z drevenej guľatiny.

zrubový profil

Čoraz viac ľudí túži bývať tradične, v bezprostrednom spojení s prírodou. Ak ste tejto túžbe prepadli aj vy, no svoje bývanie už máte, stále existuje možnosť zmeniť ho na drevenú stavbu, a to relatívne jednoducho. Použiť môžete buď klasický tatranský profil, ktorý priestoru dodá výrazný drevený prvok a jedinečnú vôňu dreva. Existuje však aj verzia tohto obkladu s o niečo autentickejším dizajnom takmer na vlas pripomínajúcim vzhľad drevenej guľatiny.

Odlišnosťou je polguľovitá štruktúra

Jedná sa o zrubový profil, ktorý od toho tatranského odlišuje zásadná vec. Jeho povrch nie je rovný, ale má polguľovitý tvar. Tým dokonale imituje drevo v jeho najprírodnejšej verzií. Po obložení steny vytvára scenériu, až si myslíte, že je celá vyhotovená výlučne z dreva. Pod dreveným obkladom sa však nachádza murivo, ktoré je predsa len na stavbu domu v súčasnej dobe rozumnejšou voľbou.

Zrub

Zrubový profil s jednoduchou montážou na stenu

Montáž zrubového profilu je veľmi jednoduchá a prakticky identická s montážou toho tatranského. Celé je to v podstate skladačka. Na stene je najskôr potrebné vyhotoviť podkladový rošt z drevených hranolov. Ten má hneď viacero funkcií. Jednak zabezpečuje odvetrávanie obkladu, možné je do neho tiež umiestniť tepelnú či zvukovú izoláciu. Na pripravený rošt sa následne môžu klásť samotné dosky zrubového profilu. Spoje sú prakticky neviditeľné, keďže profil obsahuje systém pera a drážky. Zrubovky sa teda do seba nasúvajú a kotvia sa pomocou montážnych plieškov ukrytých v systéme perodrážky.

Zrubový profil je vhodný ako do interiérov, tak aj do exteriéru, kde dokáže plnohodnotne nahradiť klasickú fasádu a dodať domu tradičnejší ráz. Dostupný je v širokej palete veľkostí.